
Біля села Шаровечка, що під Хмельницьким, на території міського кладовища ветерани війни в Афганістані впорядкували понад сотні могил дітей-сиріт, яких у Радянському Союзі ховали без табличок з іменами та датами, щоб приховати смертність. Про це повідомляє «Суспільне».
– На кладовищі є окремий сектор із майже сотнею могил, у яких поховані діти-сироти, проте, їхні поховання тривалий час були недоглянутими. Ті хрести, які там були, зогнили, і на місці взагалі нічого не залишилося, лише записи в наших книгах, що там дійсно є поховання. Впорядкували поховання учасники місцевої Спілки ветеранів Афганістану, – розповідає Сергій Бортник, начальник Хмельницької міської ритуальної служби.
Член Спілки ветеранів Афганістану Сергій Галабей розповів, що 22 роки тому, прибираючи могили родичів, він натрапив на безіменні захаращені поховання. Відтоді він разом з друзями прибирає ці могили. Спілка ветеранів Афганістану навіть виготовила для них таблички із підписом «сирота».
– Щороку, вже понад 20 років, ми перед Великоднем тут прибираємо, нові таблички ставимо, землю насипаємо на могилки, щоб не зникли після дощів, – додає Юрій Випірайленко, голова Спілки.
До відома, на цвинтарі у Шаровечці нараховується більше 120 тис. могил. Вони всі обліковані. Зараз дітей-сиріт ховають на спеціально відведеній ділянці на кладовищі у мікрорайоні Ракове.
Крім того, коли у сирітських могил з’явились доглядальники, люди також почали опікуватись цими похованнями. На Великдень небайдужі громадяни залишають тут пасочки, солодощі та іграшки. Тут навіть почали встановлювати пам’ятники, хоча раніше їх майже не було, адже тут поховані немовлята, які встигли прожити від кількох днів до кількох місяців.
Варто зауважити, що ветерани Афганістану не лише опікуються могилами, а й допомагають малюкам, які живуть у будинку дитини. Так, Сергій Галабей неодноразово робив ремонти у закладі та виготовляв для нього меблі. А одного разу разом із друзями навіть похрестив цілу групу вихованців дитбудинку. Через рік усіх цих дітей розібрали прийомні сім’ї.