“Спадковість”, “екологія, “харчування майбутньої мами” – перше, що відповідає Google, коли цікавишся причинами неправильного прикусу. Як насправді виникає проблема і як їй запобігти, розповідає лікарка-ортодонтка “Фенікс-Дент” Діана Костюк.
УСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З МАМИ…І ТАТА
А ще бабусь, дідусів і, навіть, дядька, – жартує ортодонтка і пояснює. – Так, генетична складова й справді є важливою у формуванні прикусу майбутнього малюка. Тож, якщо у вас чи ваших родичів є порушення прикусу, ймовірно, що і в дитинки вони теж будуть.
У допологовий період майбутні батьки, радить лікарка, вже мають знати інформацію про те, як правильно годувати дитину, на які шкідливі звички немовляти необхідно звертати увагу, щоб не провокувати порушення (наприклад, смоктання пальця, неправильно підібрана пустишка, висунутий язик тощо).
Так само на формування щелепи та зубного ряду впливає і процес народження.
Після того, як маля з’явилося на світ, його оглядає лікар-неонатолог. Якщо в дитинки все добре і немає родових травм чи вроджених травм, які потребують оперативного втручання, то стоматолог не потрібен до моменту появи першого зубчика у дитини, – розповідає лікарка.
Поступово зі становленням молочного ряду, слід стало моніторити ситуацію.
На прикус варто звертати увагу при кожному відвідуванні педіатра, – наголошує Діана Костюк, – а якщо у вас є сумніви стосовно додаткової консультації, не вагайтеся відвідати стоматолога.
КОЛИ ДИТИНА ПІЗНАЄ СВІТ
Малеча отримує знання про навколишній світ через тактильне пізнання і часто буквально “пробує життя на смак”.
Тому варто слідкувати за тим, як дитинку прикладають до грудей, як вона п’є з пляшечки і вже більш старшому віці, чи не має вона шкідливих стоматологічних звичок, – додає пані Діана.
У період становлення прикусу лікарка радить якомога раніше “подружитися” зі стоматологом.
Зараз ми всі фіксуємо те, що стоматологічні хвороби значно помолодшали, – каже Діана Костюк. – Тож, візити вашої малечі до стоматолога – запорука збереження її посмішки. Так! Молочні зубки теж хворіють. Так! Їх потрібно лікувати. Ні! Хвороби разом зі зміною прикусу не зникнуть.
З точки зору ортодонтії, каже Діана Костюк, рання діагностика теж важлива. Лікарка пояснює, неправильний прикус значно легше для вашої дитини лікувати у період пубертату.
Звісно, що звернутися до лікаря ніколи не пізно, але краще зробити це якомога раніше, – наголошує пані Діана.
Рання діагностика допоможе скоригувати прикус з найменшим дискомфортом для дитини.
Перевагою раннього лікування є те, що у період молочного прикусу щелепна система у дитинки ще не сформована і ми лише допомагаємо організмові правильно рости. Тож, до 14 (в окремих випадках 12) років прикус можна скоригувати знімними апаратами, – каже лікарка.
У період змішаного чи постійного прикусу вже за допомогою брекет-систем медики, навпаки, пересилюють те, що вже сформувалося.
Якщо ви вже помічаєте за дитиною ознаки неправильного прикусу:
- значна асиметрія обличчя;
- біль у щелепних суглобах;
- неповне змикання щелепи;
- випирання або деформація щелепи.
Візит до лікаря – невідкладний.
Також, за направленням вашого сімейного лікаря, медики “Фенікс-Дент” готові проконсультувати вас безкоштовно. Аби лікарі первинки зі своєї призми помічали на що саме слід звернути увагу, ми проводимо їм лекції та тренінги, а також уклали угоду співпраці з Шепетівським ЦПМСД, – додає Григорій Олійник, директор “Фенікс-Дент”.