Україна наразі перебуває у складній демографічній ситуації. У першу чергу, це відбувається через втрату серед військових та цивільних, які гинуть внаслідок обстрілів та військових злочинів з боку російських окупантів. З іншого боку, народжуваність зменшиться, що стане помітним у 2023 році.
Зокрема, Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, розповіла, як змінилася демографічна ситуація в Україні під час війни.
– Що може сильно змінитися, так це міграційний рух. Я далеко від думки, що можна повернути всіх, хто тікав від війни, однак, якщо так станеться, слід очікувати повернення значної частини заробітчан. До війни їх накопичувалося 3-3,5 мільйонів. Крім того, до України в такому разі можуть поїхати не тільки трудові мігранти з бідних азіатських країн, а навіть європейці, – припускає Елла Лібанова.
На думку Елли Лібанової, щоб змінити ситуацію на краще, потрібно починати із створення гідних умов праці та гідної оплати, оскільки економічний розвиток потрібен для залучення української робочої сили.
– Другий крок – активне спілкування з тими, хто виїхав за кордон або на західну Україну, для того, щоб вони повернулися. Такий зв’язок налагоджувати через школи, дитячі садочки. До цього мають долучитися роботодавці. Вони повинні розуміти: аби не бігати згодом та шукати робочу силу, її потрібно не втрачати сьогодні, – зазначила директорка інституту.
Третє – організація навчання, передусім жінок, новим сучасним професіям. Це забезпечує їх конкурентоспроможність на ринку праці та адаптує до нових економічних умов.
– У тій новій економіці роботодавці шукають робочу силу. Якщо не знайдуть у нас, просять з інших країн. Держава – це не банки і не заводи. Це – люди, які вважають себе українцями, – додала Елла.