Брекети чи краще пластинки? А може почекати поки всі зуби проріжуться? Чому в одних лікарів одні формати роботи, а в інших алгоритми відрізняються? Аби відповісти на ці запитання, спілкуємося із лікаркою ортодонткою “Фенікс -Дент” Діаною Костюк.
Пані Діана у медицині понад десять років. Лікарську практику розпочала одразу після закінчення медвишу. Її спеціалізація – ортодонтія. Діана Костюк коригує прикус дорослих та дітей, наймолодшій її пацієнтці 5 років. Лікарка наголошує: чим раніше поставити правильний діагноз та розпочати курс лікування, тим більшій кількості наслідків можна запобігти.
– Стоматологічні хвороби дають комплексні наслідки, – пояснює лікарка – Вони можуть ушкодити центральну нервову систему, вплинути на поставу, кишково-шлунковий тракт. Тож, варто якомога раніше визначити хворобу і почати лікування.
Як приклад, лікарка наводить карієс, що може розвинутися через зміщення зубів і, відповідно, недостатню їх гігієну.
– Таких прикладів може бути багато: і недостатнє живлення мозку кров’ю, через неправильний прикус, і викривлена постава, або ж защемлення нервів, – додає Діана Костюк.
ЛІКУВАТИ З ДИТИНСТВА – ВРЯТУВАТИ ДОРОСЛОГО
– Звісно, ми, як медики, завжди наголошуємо на тому, що лікувати неправильний прикус, як загалом, попіклуватися про своє здоров’я, ніколи не пізно, але найкращим рішенням буде якомога раніше вирішити проблему, – зазначає лікарка.
Зараз, каже Діана Костюк, стоматологічні хвороби значно “помолодшали”. Тож, і з діагностикою затягувати не слід.
– В ідеалі ваш перший візит до стоматолога має бути при прорізуванні першого зубчика у вашого маляти. Далі ви, батьки, разом із педіатром та стоматологом слідкуєте за прорізуванням усіх подальших зубчиків, а у віці трьох років слід відвести дитину вже до ортодонта, – додає пані Діана.
Далі лікар, за потреби, порадить використовувати пластинки. Брекет-системи у такому ранньому віці не ставлять, але чекати, поки всі зубки проріжуться і вже тоді виправляти прикус – гаяти час, акцентує пані Діана.
– На жаль, цей міт про “дочекатися” прорізування усіх зубів підтримує і частина ортодонтів, для яких таке лікування – оптимальніше за часом і заробітками, аніж мотивоване турботою про пацієнта. Тож, якщо лікар радить “почекати із лікуванням”, раджу звернутися ще до декількох інших фахівців і вже тоді приймати рішення, що стосується здоров’я вашої дитини, – каже лікарка.
ДІАГНОСТИКА
Лікарка розповідає, ордотонтичне лікування – багатовимірний процес, розподілений на декілька етапів, у яких задіяна команда вузькопрофільних фахівців різних векторів.
– Тобто не йдеться, що лікар вас оглянув, сам намалював схему брекетів, прикрутив їх і ми так розпочали лікування, – пояснює пані Діана.
Усе розпочинається з діагностики. Вона ж так само включає в себе декілька етапів.
– Це і попередній огляд лікарем, рентгенографія, що включає аналіз відбитків щелеп, комп’ютерна томографія суглобів, – каже Діана Костюк, – і надважливими етапом є проведення розрахунків звуження/розширення щелеп, наявності місця для зубів тощо.
Тобто вже на початку лікар повинен мати повну картину хвороби, на основі якої формуватиме чіткий план лікування з усіма можливими ризиками та сценаріями їх запобігання.
– На жаль, у нас в регіоні не велика кількість ортодонтів пропрацьовує саме етап проведення розрахунків і це – проблема, – визнає лікарка. – У медвишах таку техніку вказують лише побіжно, тож аби її освоїти професійно, потрібне додаткове навчання. Якщо лікар уже на етапі діагностики проводить вам подібний розрахунок, то це ознака фаховості і відповідальності.
ЛІКУВАННЯ: ПРОФЕСІЙНА ТА ЕТИЧНА СТОРОНИ
Не зайвим, рекомендує ортодонтка, буде запитати вже на першому огляді у лікаря не лише про матеріали, із яких вам виготовлятимуть брекети, час та графік лікування, а й проговорити:
- як він діагностуватиме вас;
- на основі чого розпише план лікування;
- якими будуть ризики;
- якими мають бути результати на кожному етапі.
– Важливо розуміти, що лікар справді лікує вас, а не заробляє кошти. В ортодонтії не завжди дешевше – означає краще, – каже Діана Костюк.
Так, аби знизити ціну для пацієнта, лікар може використати дешеві розхідники, кріпити систему на всі зуби, а потім змінювати цю конфігурацію.
– Але, оскільки це не за протоколом і не діє, доведеться переробляти, – пояснює пані Діана. – Тож, пацієнт втрачає тричі – у здоров’ї, у часі, у коштах. Важливо не маскувати естетичний дефект, а справді лікувати комплексно, відповідально та якісно.