Неділя, 26 Травня
Shadow
Головна » Актуально » » Діагностика, лікування та професійна етика: Діана Костюк про брекет-системи для дітей та дорослих

Діагностика, лікування та професійна етика: Діана Костюк про брекет-системи для дітей та дорослих

Діагностика, лікування та професійна етика: Діана Костюк про брекет-системи для дітей та дорослих

Брекети чи краще пластинки? А може почекати поки всі зуби проріжуться? Чому в одних лікарів одні формати роботи, а в інших алгоритми відрізняються? Аби відповісти на ці запитання, спілкуємося із лікаркою ортодонткою “Фенікс -Дент” Діаною Костюк.

Пані Діана у медицині понад десять років. Лікарську практику розпочала одразу після закінчення медвишу. Її спеціалізація – ортодонтія. Діана Костюк коригує прикус дорослих та дітей, наймолодшій її пацієнтці 5 років. Лікарка наголошує: чим раніше поставити правильний діагноз та розпочати курс лікування, тим більшій кількості наслідків можна запобігти.

Стоматологічні хвороби дають комплексні наслідки, – пояснює лікарка – Вони можуть ушкодити центральну нервову систему, вплинути на поставу, кишково-шлунковий тракт. Тож, варто якомога раніше визначити хворобу і почати лікування.

Як приклад, лікарка наводить карієс, що може розвинутися через зміщення зубів і, відповідно, недостатню їх гігієну.

Таких прикладів може бути багато: і недостатнє живлення мозку кров’ю, через неправильний прикус, і викривлена постава, або ж защемлення нервів, – додає Діана Костюк.

ЛІКУВАТИ З ДИТИНСТВА – ВРЯТУВАТИ ДОРОСЛОГО

Звісно, ми, як медики, завжди наголошуємо на тому, що лікувати неправильний прикус, як загалом, попіклуватися про своє здоров’я, ніколи не пізно, але найкращим рішенням буде якомога раніше вирішити проблему, – зазначає лікарка.

Зараз, каже Діана Костюк, стоматологічні хвороби значно “помолодшали”. Тож, і з діагностикою затягувати не слід.

– В ідеалі ваш перший візит до стоматолога має бути при прорізуванні першого зубчика у вашого маляти. Далі ви, батьки, разом із педіатром та стоматологом слідкуєте за прорізуванням усіх подальших зубчиків, а у віці трьох років слід відвести дитину вже до ортодонта, – додає пані Діана.

Далі лікар, за потреби, порадить використовувати пластинки. Брекет-системи у такому ранньому віці не ставлять, але чекати, поки всі зубки проріжуться і вже тоді виправляти прикус – гаяти час, акцентує пані Діана.

– На жаль, цей міт про “дочекатися” прорізування усіх зубів підтримує і частина ортодонтів, для яких таке лікування – оптимальніше за часом і заробітками, аніж мотивоване турботою про пацієнта. Тож, якщо лікар радить “почекати із лікуванням”, раджу звернутися ще до декількох інших фахівців і вже тоді приймати рішення, що стосується здоров’я вашої дитини, – каже лікарка.

ДІАГНОСТИКА

Лікарка розповідає, ордотонтичне лікування – багатовимірний процес, розподілений на декілька етапів, у яких задіяна команда вузькопрофільних фахівців різних векторів.

– Тобто не йдеться, що лікар вас оглянув, сам намалював схему брекетів, прикрутив їх і ми так розпочали лікування, – пояснює пані Діана.

Усе розпочинається з діагностики. Вона ж так само включає в себе декілька етапів.

Це і попередній огляд лікарем, рентгенографія, що включає аналіз відбитків щелеп, комп’ютерна томографія суглобів, – каже Діана Костюк, – і надважливими етапом є проведення розрахунків звуження/розширення щелеп, наявності місця для зубів тощо.

Тобто вже на початку лікар повинен мати повну картину хвороби, на основі якої формуватиме чіткий план лікування з усіма можливими ризиками та сценаріями їх запобігання.

На жаль, у нас в регіоні не велика кількість ортодонтів пропрацьовує саме етап проведення розрахунків і це – проблема, – визнає лікарка. – У медвишах таку техніку вказують лише побіжно, тож аби її освоїти професійно, потрібне додаткове навчання. Якщо лікар уже на етапі діагностики проводить вам подібний розрахунок, то це ознака фаховості і відповідальності.

ЛІКУВАННЯ: ПРОФЕСІЙНА ТА ЕТИЧНА СТОРОНИ

Не зайвим, рекомендує ортодонтка, буде запитати вже на першому огляді у лікаря не лише про матеріали, із яких вам виготовлятимуть брекети, час та графік лікування, а й проговорити:

  • як він діагностуватиме вас;
  • на основі чого розпише план лікування;
  • якими будуть ризики;
  • якими мають бути результати на кожному етапі.

Важливо розуміти, що лікар справді лікує вас, а не заробляє кошти. В ортодонтії не завжди дешевше означає краще, – каже Діана Костюк.

Так, аби знизити ціну для пацієнта, лікар може використати дешеві розхідники, кріпити систему на всі зуби, а потім змінювати цю конфігурацію.

Але, оскільки це не за протоколом і не діє, доведеться переробляти, – пояснює пані Діана. – Тож, пацієнт втрачає тричі – у здоров’ї, у часі, у коштах. Важливо не маскувати естетичний дефект, а справді лікувати комплексно, відповідально та якісно.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.