Кізоньки, виготовлені майстринями з “Кральова” – майстерні у Шепетівці, доєднались до колекції Державного Музею Іграшки. Про це повідомляють у Музеї.
Як розповідають самі авторки, іграшки створювали на основі дослідження моделі іграшки-кози із соломи, фото якої описані у Великій книзі ляльок Людмили Орлової.
За мету мали популяризацію обряду водіння кози на Маланку.
- Об’єднавши її з елементами вузлової ляльки, що була популярна на території Старої Волині, ми створили маленькі іграшки кіз зі стійками, щоб дітям було зручно робити театралізацію Маланкування. Крім цього, щоб розповісти про назви давнього одягу українців, ми одягнули кіз у строї : літник (спідничку), камізельку, горсик, гуню, крайку. На голові вінок – у молодої кози, очіпок – у старшої. Прикраси: дармовіси, намисто, шелести – дзвоники, дукачик. У кіз, як і в тих, хто водить Маланку, – зірка, дзвоники, маски кози й горщик із кутею (горщик виготовив нам майстер Олег Луцук, він називається монетка. Такі давали на здачу з продажу глиняних виробів). Іграшки були створені у грудні 2023 року. З того часу нам вдалося реалізувати благодійні проєкти. Один із них – “Іграшки турботи”. Близько 40 кізочок ми зробили та передали для Західноукраїнського спеціалізованого медичного центру дітям, які знаходяться на діалізі в лікарні, – кажуть майстрині.