Як підтримати себе, коли ви відчуваєте паніку через повітряні тривоги, розповіла Маргарита Царьова, психологиня Шепетівського ЦПМСД.
Психологиня працює з мешканцями громади, за їх запитом, а також у своєму фб-профілі публікує актуальні фахові поради. Серед них є й те, як діяти, коли під час повітряної тривоги вам тривожно.
– Якщо сирена лунає, а тим паче, якщо чутно вибухи, тут вже не йдеться про “марні хвилювання” чи паніку без причини. Реакція організму у вигляді прискореного серцебиття, тремтіння кінцівок, нудоти, підвищеного потовиділення, так званих “приливів” – це нормально. Ненормально, якщо такі стани виникають без реальної загрози, а тут вона – очевидна, – каже Маргарита Царьова.
От що радить психологиня, аби вгамувати власний страх, не впасти в стан паніки та діяти максимально адекватно в таких небезпечних обставинах:
1. Знайти найбезпечніше місце. Сховище, метро, паркінг, коридор, те, яке можете. Не ховайтеся там, де є вибухонебезпечні об’єкти, вікна, скляні поверхні, плитка.
2. Говоріть. Аби не дати власним думкам концентруватися лише на панічному страху, не замикайтеся. Якщо є можливість, говоріть з кимось, хто поряд або по телефону. Якщо можна обійняти когось, то це ще краще заспокійливе.
3. З’їжте щось або випийте чаю чи кави. Не для того, аби підкріпитися, а для того, щоб переключити власну увагу на інші процеси.
4. Використайте дихальні вправи, що допоможуть заспокоїтися, наприклад, дихання по квадрату.
5. Використайте тілесні практики, якщо є діти – вправа «Жук», якщо є така можливість.
6. Аби отримати відчуття “тут і зараз”, а не знаходитись у переживаннях про те, що може трапитися, а може і не статися, виконайте вправи для заземлення. Наприклад, опишіть все, що вас оточує, ніби розповідаєте комусь про це. Або спробуйте звернути увагу на запахи, що зараз можна відчути завдяки вашому нюху. А слуху, а смаковими рецепторам? Перемкніться зі світу страхів на реальність довкола себе.
Якщо паніка стала частим явищем і, щоб не бути рабом своїх страхів, зверніться за консультацією до психолога чи психотерапевта. Ви отримаєте підтримку і зможете витримати напругу та не зламалися під тягарем війни.