Вівторок, 27 Вересня
Shadow
Головна » Актуально » » На яку допомогу можуть розраховувати українці під час війни

На яку допомогу можуть розраховувати українці під час війни

На яку допомогу можуть розраховувати українці під час війни

Від 24 лютого, коли російська федерація розпочала повномасштабну війну в Україні, кожен українець став жити по-іншому. Хтось втратив роботу, хтось житло чи справу життя, а хтось і досі сидить у підвалах і не бачить сонця. Але попри наявні перешкоди, наші громадяни та сама країна намагаються відновлюватись та підтримувати один одного. Зокрема й фінансовий сектор країни запровадив низку рішень для допомоги українцям.

Фінансова система

Аби знизити тиск на курс, Нацбанк ввів обмеження на зняття валюти та зафіксував обмінний курс на рівні 29,25 грн/ дол. А вже з 14 квітня населенню дозволили купувати готівкову іноземну валюту. Водночас, курс продажу готівкової валюти може відхилятися не більше, ніж на 10% від офіційного курсу НБУ на день здійснення операції.

Додатково Нацбанк ввів обмеження на зняття коштів як всередині країни, так і за кордоном. В Україні ліміти на зняття готівки встановлені на рівні: 100 000 грн на день – для гривневих рахунків, та еквівалент 100 000 грн на день – для валютних рахунків.

За кордоном знімати кошти з гривневого рахунку можна у межах ліміту 100 000 грн (в еквіваленті) на місяць, а з валютного – 100 000 грн (в еквіваленті) на день.

Тимчасово також змінились й умови роботи Фонду гарантування вкладів: на період дії воєнного стану та трьох місяців після нього, вклади відшкодовують повністю, а через три місяці гарантована сума за вкладами становитиме не менше 600 000 грн.

Соціальна підтримка

Уряд реалізував низку програм для фінансової підтримки громадян. Першою була виплата 6 500 грн в рамках програми “єПідтримка” для фізичних осіб та підприємців у регіонах проведення бойових дій. Наразі програма закінчена, загалом за нею виплатили 23 млрд грн. Попередньо держава планує виділити ще 2 млрд грн, аби зробити виплати всім, хто подався до 31 березня, коли закінчувався термін подання заявок.

Для допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО) уряд додатково створив програму фінансових виплат. Згідно з програмою, ВПО можуть розраховувати на отримання щомісячної виплати у розмірі 2000 грн на одного дорослого, 3000 гривень – на дитину чи людину з інвалідністю. За останніми даними, Уряд планує з травня обмежити виплати за цією програмою та надавати допомогу лише ВПО з територій, де ведуться активні бойові дії. Географія учасників програми може змінюватись відповідно до змін на воєнному фронті країни.

Додатково для ВПО Уряд України спільно з ООН запускає дві програми виплат. Перша передбачає виплату в розмірі 2200 грн впродовж трьох місяців для громадян, які після запровадження воєнного стану перемістилися з території, де відбуваються бойові дії. Друга програма діятиме для пенсіонерів з-поміж переселенців, яким також виплачуватиметься по 2200 грн/ міс.

Стартувала і спільна ініціатива від Мінсоцполітики з підтримки незахищених родин з дітьми, які постраждали через війну: 2200 гривень на кожного члена сім’ї, але не більше, як на 5 осіб. Виплата допомоги за три місяці здійснюється одним платежем. На допомогу можуть розраховувати сім’ї, де є троє і більше дітей до 18 років, а також родини, які мають двоє і більше дітей, з яких принаймні одна дитина з інвалідністю.

Ще одна ініціатива від Мінсоцполітики дає змогу українцям власноруч профінансувати гуманітарну допомогу іншим, або ж залишити заявку на таку допомогу для себе. Якщо ви маєте можливість та бажання підтримати людей, що постраждали від війни, ви можете обрати на платформі ініціативи заявку й оплатити її онлайн. Людина, яка залишила цю заявку, отримає електронний код, за допомогою якого зможе оплатити необхідні товари у магазинах партнерів, які долучилися до ініціативи. Наразі це магазини “Сільпо”, “Le Silpo”, “Фора”, “Thrash! Траш!” та “Fozzy C&C”.

Корисні фінансові сервіси, що стали ще актуальнішими під час війни

«Готівка на касі» – послуга дозволяє отримати готівку на касі магазину під час здійснення безготівкової оплати. В пілотному режимі послуга була запущена в Україні компанією Mastercard у 2019 році в мережі АЗК WOG. У довоєнний час «Готівка на касі» дозволяла власникам карток Mastercard готівкою зняти до 500 грн на касах торговельних точок партнерських мереж.

Після початку війни компанія оперативно розширила список партнерських мереж з 13 до 45, збільшила ліміт зняття готівки до 6000 грн.

Готівку можна зняти в супермаркетах та магазинах: АТБ-Маркет (6 000 грн), Сільпо (6 000 грн), Фора (6 000 грн), FOZZY (6 000 грн), VARUS (6 000 грн), NOVUS (до 500 грн), ROSHEN (до 500 грн), ЛотОК (6 000 грн), Точка (6 000 грн), Сім23 (до 2 000 грн), Свій Маркет (6 000 грн), Torba (6 000 грн), АШАН (6 000 грн), КОЛО (6 000 грн), WINETIME (6000 грн), Посад (6 000 грн), ДЕЛВІ (6 000 грн).

Мережі АЗС: ОККО (6 000 грн), Укрнафта (до 5 000 грн), БРСМ-Нафта (до 500 грн), WOG (6 000 грн), SOCAR (6 000 грн), Авіас (6 000 грн).

Інші локації: EVA (2 000 грн), Епіцентр (6 000 грн), PROSTOR (6 000 грн), Фокстрот (6 000 грн), Шик і Блиск (6 000 грн), MasterZoo (6 000 грн), ДНІПРО-М (6 000 грн).

Аптеки: Біла ромашка (6 000 грн), Аптека Доброго Дня (6 000 грн), Аптека АНЦ (6 000 грн), Аптека 9·1·1 (6 000 грн), Аптека оптових цін (6 000 грн), МедСервіс (6 000 грн), Подорожник (6 000 грн), Сальве (6 000 грн), Вітамін (6 000 грн), Перша Соціальна Аптека (6 000 грн).

Платіжний сервіс «Жабка» дозволяє підприємцям приймати безготівкові оплати у будь-якій соціальній мережі або месенджері, а також у фізичних торговельних точках, не встановлюючи POS-термінал.

«Жабка» – це безоплатний мобільний застосунок, який активує спеціальну клавіатуру на смартфоні для оплат. Він дозволяє швидко та зручно формувати рахунки на оплату прямо в смартфоні, а покупцям платити безготівково за товари та послуги у кілька кліків.

Рішення було розроблено та запущено компанією Mastercard у співпраці з iPay.ua та «4ек» минулої осені. Читайте більше про функціонал та можливості сервісу «Жабка» тут.

Банки

Банки активно підтримують українців під час війни. Більшість із них вже з 24 лютого ввели «кредитні канікули» та скасували штрафні санкції за прострочення виплат громадянами за кредитними зобов’язаннями на період дії воєнного стану. Кожен банк, який пішов на такий крок, упроваджував «кредитні канікули» по-різному: є банки, де пільговий режим встановлено до кінця квітня-травня, є банки, які встановили такий режим до кінця воєнного стану. Рішення про закінчення «кредитних канікул» кожен банк ухвалює самостійно.

З урахуванням потреби українців у використанні безготівкових оплат та неможливості багатьох займатись заміною протермінованих карток чи відкриттям фізично нових, чимало банків автоматично продовжили терміни дії карток своїх користувачів. А за потреби відкрити новий рахунок і отримати картку. Тепер українцям можна не шукати фізичне відділення, а просто відкрити для себе віртуальну цифрову карту в обраному банку. Така послуга сьогодні доступна, наприклад, у Monobank, Альфа Банк Україна, ПриватБанк, Райффайзен та інших.

Окремі банківські установи запровадили ще й додаткові заходи підтримки українців.

 • ПриватБанк скасував комісії у разі переказу коштів на підтримку ЗСУ та благодійність, а ще комісії під час зарахування готівки на картки та низку інших платежів.
 • Ощадбанк тимчасово скасував комісію за платіжними картками, за видачу готівки на касі у відділеннях банку.
 • Пумб додав можливість поповнювати свої картки та гасити кредити коштами з карток іноземних банків.
 • Райффайзен скасував всі комісії дебетових карток за перекази, платежі та поповнення мобільного телефону, за користування платіжними картками та рахунками, а також підготував нижчі кредитні ставки для військовослужбовців.
 • Універсалбанк розробив нову партнерську програму з Shop-Express з перенесення інтернет-магазинів клієнтів з російських платформ на українські та пропонує mono-еквайринг з 0% комісією.
 • Таскомбанк поступово відновлює кредитування фізичних осіб і запустив “Просто Картку” з 10 000 грн кредитного ліміту і без комісій на випуск та обслуговування.
 • Необанк Izibank виявився одним із небагатьох банків України, який продовжив кредитувати населення у той час, коли більшість установ навпаки не видавали позики та скоротили кредитні ліміти.
 • ОТР Банк спільно з Mastercard розпочав ініціативу, за якої за кожне поповнення картки Mastercard цього банку з картки іншого банку ОТР перераховуватиме 1 грн на благодійний рахунок ЗСУ.
 • Альфа-Банк Україна розробив спеціальну кредитну пропозицію. Якщо до 1 травня включно клієнти встигли сплатити 80% заборгованості за діючим кредитом, то залишок (20%) банк закривав самостійно.
 • UKRSIBBANK знизив щомісячну комісію за обслуговування зарплатних проєктів.
 • Укргазбанк пішов нестандартним шляхом і заявив про готовність віддати всю свою готівку в рублях тим російським військовим, які здаватимуться в полон Збройним Силам України разом з технікою та зброєю.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.