
В Україні триває конкурс «Неймовірні села України». У 2016 році конкурс започаткувала редакція аграрного онлайн-видання AgroPortal.ua, аби підтримати розвиток сільських тергромад.
– Ключова ідея проєкту у тому, аби популяризувати життя у селі та сприяти взаємодії бізнесу та органів місцевого самоврядування, – розповідає Ольга Мороз голова ГО «Подолянка», амбасадорка проєкту у нашому регіоні. – В перші два роки, згідно з правилами конкурсу, села-учасники просто презентували свою «родзинку» та обґрунтовували те, чому саме вони мають перемогти у конкурсі.

У 2018 році, розповідає Ольга, правила скоригували. Тепер учасник має представити бізнес-проєкт, акцентуючи саме на розвитку сільських територій, охороні навколишнього середовища, зеленому туризмі, реконструкції історико-культурної спадщини тощо.
– Цьогоріч проєкт відбувається під гаслом сталого розвитку, – розповідає Ольга Мороз. – І проєктні заявки від сіл приймаються за наступними напрямами: кругове виробництво, ефективне управління відходами, раціональне використання ресурсів, відновлювальна енергетика, кооперативний рух.
Змагаються села за ґрант у розмірі 100 тисяч гривень на реалізацію свого проєкту. Головним партнером у конкурсі є Посольство Королівства Нідерландів в Україні.
– Грошовий виграш не є головним здобутком. «Неймовірні села України» — це, насамперед, майданчик, на якому відкриваються нові ідеї розвитку сільських громад, нові способи мобілізації усіх доступних ресурсів, у тому числі, найважливішого ресурсу громади — знань, досвіду, вмінь та енергії людей, – коментує Ольга.
Загалом, за роки існування проєкту участь у ньому взяли майже тисяча українських сіл. Сьогодні переможці попередніх років можуть похвалитись успішним досвідом, старт якому дав саме цей проєкт, говорить Ольга.

– Є громади, які маючи лише сільську раду, клуб та пошту, зробили своє село туристично привабливим. Як? Село-переможець конкурсу у 2019 році Залізняк Сумської області за виграні кошти облаштувало цикорну кав’ярню-бібліотеку з аграрною та екологічною тематикою. А сам цикорій зробили своєю фішкою. Сьогодні в селі вирощуванням цикорію займається 7 родин. Цього року кожна сім’я, яка наважилася на вирощування цієї рослини, зібрала від 10 до 50 кг. В планах у Залізняка — провести перший в Україні фестиваль цикорію, – розповідає вона.

– А ось село Маломиколаївка (Дніпропетровська область) вже провело свій перший сільський мініфестиваль «Гарбуз-Fest». На фестивалі реалізовувалася продукція, виготовлена місцевими жителями, в тому числі, цукати з гарбуза, адже саме вирощуванням цього овочу займаються майже всі домогосподарства села. Їх бізнес-проєкт із виробництва цукатів із овочів та фруктів, що передбачає придбання обладнання для виготовлення цукатів, отримав перемогу в конкурсі «Неймовірні села України 2020». 40 жінок із Маломиколаївки, яке має близько 300 мешканців, згуртувалися і почали думати, яким чином зберегти своє село, створивши комерційний проєкт, – розповідає Ольга Мороз.

Навіть не отримавши перемоги, наші земляки з Хмельниччини зуміли реалізувати свій проєкт. Йдеться про село Лисець Дунаєвецької ТГ. У 2019 році це село увійшло до фіналу конкурсу. Учасники отримали від партнерів проєкту 600 саджанців для облаштування пагорбу біля водоспаду Бурбун.
Співпраця між посольством і громадою не зупинилася на озелененні. Посольство залучило представників нідерландських компаній в Україні до розвитку кооперативу «Ягідний Рай». Вже сьогодні змогли побачити результати з вирощування полуниці та огірків. У подальшому планується співпраця задля розвитку приватних сімейних молочних ферм.
Нині, розповідає Ольга, жодної заявки від сіл Хмельницької області не подали. Збір заявок триватиме до 31 березня, а тому в сіл Шепетівського району ще є час, аби взяти участь.
Як долучитись?
Для того, аби взяти участь, слід заповнити заявку на сайті AgroPortal.ua. Заявка складається із невеликої анкети та проєктної частини, де слід описати те, на що конкретно у селі планують витратити кошти.
– Саме цей пункт є найважливішим, – наголошує Ольга. – Головне, на що учасникам слід закцентувати, – ідея проєкту має лежати в площі сталого розвитку сільських територій.
Після прийому заявок редакція Агропорталу обере 10 найкращих. Їх виставлять на онлайн-голосування, яке триватиме з 15 квітня по 30 червня.
– Шляхом голосування буде обрано 5 сіл-фіналістів, яких освітній партнер конкурсу ГО «Інститут партнерства та сталого розвитку» буде готувати до захисту перед членами Експертної ради конкурсу. До Експертної ради увійдуть представники бізнесу, профільних організацій та громадські діячі, – додає Ольга Мороз.
Команда ГО «Подолянка» готова консультувати учасників на етапі заповнення заявок. Для того, аби скомунікувати з ними, можна:
- перейти за посиланням у фейсбук;
- написати на електронну пошту: 0972159588@gmail.com;
- зателефонувати: +380972159588.