Хмельницька область стала однією із тих, що з початку повномасштабної війни в Україні приймає внутрішньо переміщених осіб. Як та чим живуть люди, що переїхали до Шепетівського району, – спілкуємось із представниками Судилківської громади, де мешкає майже чотири сотні ВПО.
– Наша громада з перших днів великої війни почала готувати локації для прийому людей, – каже голова Судилківської ТГ Тетяна Котик. – Зараз у нас мешкає 393 людини. Вони проживають як у приватному секторі, так і в місці компактного поселення, під який ми переобладнали одну зі шкіл громади.
Людей підтримують і місцеві мешканці, і муніципалітет, і благодійні організації.
У 2022 році за кошти місцевого бюджету для потреб ВПО закуплено продуктових наборів, гігієнічних наборів на суму 215 323 грн. У зимову пору для людей, які мали у цьому потребу, громада придбала дрова. Велику підтримку і допомогу для ВПО маємо від Хмельницької ОВА: неодноразово отримували продуктові набори, дитяче харчування, засоби гігієни для дорослих та дітей, матраци, ковдри інше. Співпрацюємо із Червоним Хрестом України, Фондом Рокада, Карітас, організацією Християн Бабтистів, World Central Kitchen, Агенцією регіонального розвитку Хмельницької області. Нещодавно за сприяння Агенції регіонального розвитку Хмельницької області для 8-ми багатодітних родин з числа ВПО від ЮНІСЕФ отримано комплекти зимового одягу для дітей віком від 1 до 14 років, бойлери, масляні радіатори, засоби гігієни, дитячі рюкзаки «Діти в русі», павербанки – по одному на кожну багатодітну сім’ю.
Крім базових потреб, у громаді вирішуються і медичні. ВПО звертаються за медичною допомогою до Судилківської, Городищенської, Хролинської АЗПСМ. Сімейні лікарі з центру ПМСД відвідують місце компактного перебування ВПО щосереди.
– У 2022 році фахівці Червоного Хреста України, що мають представництво у Шепетівці, здійснили 16 виїздів у села нашої громади, де обстежували людей, за потреби, безкоштовно надавали необхідні медикаменти. Уже на початку 2023 року мобільна бригада ЧХ здійснила 5 виїздів у села, – каже Тетяна Котик. – Зі свого боку ми робимо все, аби люди, які переїхали до Судилківської громади, почувалися захищеними.