
Мало хто знає, що до втрати зубів найчастіше доводить не запущений карієс, як заведено вважати, а пародонтит. Підступне захворювання ясен, яке протягом кількох років себе практично ніяк не виявляє, може спричинити серйозні наслідки із здоров’ям ротової порожнини. Журналісти інформаційного порталу «Хмельниччина північ» поспілкувались із провідними стоматологами та пародонтологами стоматологічної клініки «VSD», яка сучасно та ефективно працює на теренах Шепетівки, аби з’ясувати у чому криється небезпека захворювання ясен, чи можна самому виявити проблему та як лікується найкритичніша стадія захворювань ясен – пародонтит.
Стоматологія «VSD» базується на основі 15-річного власного досвіду засновників, навчання, роботи і викладання, вивчення нового досвіду, відвідування кращих європейських клінік. Зокрема «VSD» — це творча команда експертів, в чиїх руках сучасне обладнання здійснює чудеса. Чому саме так? Бо для кожного члена команди, як вони зазначають, стоматологія — це мистецтво, покликання і велика частина життя.
Клініка «VSD» – одна із перших медичних установ Шепетівки, яка почала займатися профілактикою та лікуванням захворювань ясен. І, як виявилося, 80% відвідувачів мали таку проблему. Саме це мотивувало керівників ще глибше вивчити найсучасніші методики лікування та придбати найновітніше обладнання, але про це згодом.
– Що ж таке пародонтит? Пародонтит часто плутають із пародонтозом через схожість назв. Проте варто пам’ятати, що вони передбачають зовсім різні симптоми та методи лікування, хоча обидва ці захворювання вражають тканини пародонту (тканини, які оточують зуб). Пародонтит виникає внаслідок взаємодії організму з бактеріями, які містяться в ротовій порожнині, а парадонтоз – через погану генетику, незбалансоване харчування, дію радіації та інше, – розповідає Віктор Степанюк, очільник стоматологічної клініки.
Отож, пародонтит – поширене запальне захворювання ясен та тканин, що утримують зуб. Супроводжується руйнуванням кісткової тканини та зубодесневого прикріплення. Найчастіше причиною виникнення пародонтиту є бактерії, які містяться у зубному нальоті на поверхні зубів. При їх великій кількості під яснами формується запальний процес, який опускається глибше до кісткової тканини. Внаслідок цього відбувається її руйнування та формуються пародонтальні кишені, які заповнюються їжею та зубними відкладеннями.
– Як зрозуміти, коли потрібно звернутися до спеціаліста? Першими проявами буде наявність кровоточіння під час чищення зубів, друге – наявність зубних камінців, адже якщо вони вже є, то людина неправильно дочищує зуби і незабаром потрібно очікувати гінгівіт – запалення ясен. Неприємний запах із ротової порожнини також є показником того, що потрібно звернутися на консультацію. На пізніх стадіях пацієнти скаржаться на рухливість зубів та опущення ясен – це вже виник пародонтит, – додає Віктор Степанюк.
У «VSD» наголошують, що захворюванням ясен повинен займатися вузькоспеціалізований лікар, а саме лікар-пародонтолог, який має необхідні компетенції та володіє спеціальною технікою, аби спочатку визначити стадії загострення проблеми, а вже потім – методику лікування.
– У нашій клініці перед лікуванням, відповідно до Швейцарського протоколу, лікар-пародонтолог проводить пацієнтові ряд спеціальних досліджень. Найперше – це «psr-тест». Простими словами «рsr-тест» – це коли спеціальним інструментом досліджують кожну ділянку навколо ясен. Даний тест дозволяє встановити за 2 хв чи є у вас захворювання ясен і якої стадії. І після цього ми починаємо лікування. Однак, інколи і цього недостатньо. За потреби, ми проводимо ще більш детальне обстеження, – наголошує очільник стоматології.
Хвороба ясен протікає в декілька стадій. Клінічна картина кожної з них різна, однак, кожен може спостерігати за їх ознаками.
– Перша ступінь тяжкості триває роками і проявляє себе чутливістю до температур і легким набряком. Середня стадія, у зв’язку з початком оголення коренів, характеризується інтенсивною реакцією на холодне, гаряче, кисле, гостре тощо. Крім цього, порушується дикція і розвивається атрофія кісткової тканини. На найкритичнішій стадії проявляються характерні симптоми – атрофія кісткової тканини і сильна рухливість зубів, – зазначає Віктор Степанюк.
Пародонтологи наголошують, що остання стадія пародонтиту без прийняття медичних заходів, в кінцевому підсумку, призведе до повної втрати зубів. Тож, зазначають, аби пацієнти не ігнорували симптомів, які з’явилися. Чим раніше буде розпочато лікування, тим ефективніший результат.
– Багато хто задає питання, чи допомагає професійне чищення зубів від утворення каменів, які призводять до пародонтиту? Чим відрізняється професійна гігієна від чистки зубів? Пояснюю: професійна гігієна проводиться при допомозі звукового «скейлера», який коштує півтори тисячі євро. Натомість звичайний «скейлер» коштує всього 2 тисячі гривень і він робить тріщини в емалі. Так, ним зняти камінці набагато швидше, але він шкодить емалі. Також при професійній гігієні ми використовуємо індикатори нальоту та обов’язково ручні «скейлери». Без них зробити дану процедуру якісно неможливо. І в кінці обробляємо зуби спеціальними перлами, не содою, тому що сода сильно подразнює ясна, – наголошує керівник стоматології.
Варто відзначити, що у клініці «VSD» не лише лікують різні стадії запалень ясен, а й тримають зв’язок з пацієнтом й після одужання. Кожних півроку проводять огляд, аби попередити повторне виникнення пародонтиту. Навчають правильному догляду за зубами, зокрема дарують спеціальну щітку, яка ефективно бореться із «каменями», індикатор для самостійного контролю запалення ясен.
– Хочу наголосити ще раз: краще попередити виникнення запалень ясен важких стадій. Адже лікування досить тривале. Краще ж прийти на огляд до спеціаліста та «легко» за два прийоми вирішити проблему на початкових стадіях, – зазначає пан Віктор.