
П’ятнадцятого лютого, на сороковий день після Різдва Христового, православні віруючі відзначаються велике християнське свято – Стрітення Господнє.
У перекладі з церковнослов’янської мови слово “стрітення” означає “зустріч”. Але йдеться не про звичайну зустріч, а про важливу подію, увічнену в Євангелії від Луки. Так, на 40-й день після народження Ісуса Христа батьки принесли його до храму. Там із немовлям зустрівся старець Симеон, котрий дуже чекав на цю подію.
– На Стрітення зима вирушає туди, де було літо, а літо — туди де була зима. По дорозі вони зустрічаються та сперечаються між собою. Хто виграє у суперечці, той ще залишиться на цих землях господарювати. Якщо до вечора потеплішає, то виграло літо і скоро будуть потепління. Якщо ввечері стане холодніше, то зима ще зостанеться на деякий час. А назва така була у свята, тому що вважалось, що 15 лютого – це єдиний день, коли взимку може пролунати грім, – розповідають старожили.
У храмах традиційно проводиться літургія і всенічне бдіння, а після завершення богослужіння відбувається молебень і освячення води. Святу Стрітенську воду п’ють як цілющий засіб. Православні вірять, що вона здатна позбавляти від хвороб і давати сили.
Також у храмах освячують воскові свічки. Їх приносять в будинок і запалюють перед домашнім іконостасом. Цей ритуал приносить мир і благополуччя в сім’ю, очищає житло від негативу.
Народні прикмети
- Відлига на Стрітення — до ранньої весни. Щоправда, тепла погода свідчить і про те, що декілька наступних після свята тижнів будуть дуже холодними.
- Тепла погода на Стрітення — до хорошого врожаю пшениці.
- Яка погода 15 лютого, такою й буде весна.
- Хуртовина на Стрітення — до неврожаю.
- Зоряне небо на Стрітення Господнє віщує пізню весну.
- Ясна і тиха погода цього дня — до вдалого року для пасічників.
Що не можна робити?
Православні християни вірять, що Стрітення є одним з найбільших свят. Тому дотримуються традицій і намагаються цей день присвячувати Богу і духовному розвитку. Вірять, що Бог не ставить в гріх будь-які справи, зроблені за потребою. Але, за переказами святих отців, в цей не можна працювати і порушувати традиції свята.
Основні рекомендації в цей день:
- не спізнюватися на богослужіння або пропускати його;
- не можна виконувати важку фізичну роботу, забиратися або прати, все стоїть підготувати напередодні;
- варто утриматися від туги і печалі, не зневажати ближніх і не сваритися;
- не приходити в храм, не примирившись з кривдниками або ворогами;
- в цей день не варто з’ясовувати стосунки. Мир і гармонія допоможуть духовному розвитку;
- не йти з храму без освяченої води і свічок.
Крім того, у цей день рекомендують піти на сповідь і причастя всією сім’єю, щоб очистити свою душу і почати з чистого аркуша свій подальший шлях духовного розвитку.