
Проблеми неправильного прикусу можуть бути неочевидними і проявлятися не лише в явній асиметрії обличчя чи зміщенні зубів, але можуть і впливають на роботу внутрішніх органів, поставу та, навіть, настрій. На які “червоні прапорці” слід звернути увагу та обов’язково записатися на прийом до фахівця – розповідає ортодонтка клініки “Фенікс-Дент” Діана Костюк.
Рання діагностика – справжній медичний грааль, на думку пані Діани, адже допомагає уникнути багатьох, м’яко кажучи, неприємних наслідків.
– Тож, чим раніше ми звернемо увагу на неправильний прикус у дитини і зможемо його скоригувати, тим буде краще і для стоматологічного, і для загального стану здоров’я, – пояснює Діана Костюк.
Безпосередньо неправильний прикус впливає на кровоносну та нервову системи та кишково-шлунковий тракт. Звідси найчастіші, здавалось би, непов’язані, нестоматологічні ознаки неправильного прикусу.
Ознака 1: головний біль
Постійний головний біль може бути “дзвіночком” неправильного прикусу. Діана Костюк пояснює, це працює наступним чином: через анатомічно неправильне змикання зубних дуг відбувається зміщення у щелепно-лицевих м’язах та лицьових суглобах.
Як наслідок, до мозку не надходить достатня кількість крові, нервові закінчення перетиснуті, м’язи – у постійному тонусі. Тому й болить голова.
Звідси ж і наступний маркер.
Ознака 2: викривлення постави
Неправильне положення зубів призводить до того, що зміщуються хребці у шийоному відділі. Це, своєю чергою, як ланцюгова реакція, спричиняє диспропорцію у плечовому відділі, сутулість тощо.
– Неприємним бонусом є і тиск на внутрішні органи: легені, серце, адже грудна клітина теж у такому випадку деформується, – додає Діана Костюк.
Ознака 3: зміни в дикції та мовленні
Через неправильний прикус дитині важко правильно артикулювати всі букви та звуки.
На це впливають і проблеми, власне, з ротовим апаратом, положенням язика, змикання губ. Тож, дитина може нечітко вимовляти приголосні та картавити.
Ознака 4: зміни у харчовій поведінці
Також з причини неправильного прикусу можуть виникати проблеми з харчовим здоров’ям. Адже дитина може відчувати дискомфорт при вживанні їжі або ж взагалі ви відслідковуєте в неї зниження апетиту.
Ознака 5: неприємний запах з рота
Неможливість якісної домашньої гігієни через неправильний прикус сприяє розмноженню бактерій. Це супроводжується неприємним запахом. А ще впливає і на кишково-шлунковий тракт, адже через наші зуби, а відповідно і насичуючись бактеріями, проходить і їжа, і пиття, і, банально, слина. Тож, усе це потрапляє до шлунка та спричиняє, щонайменше, розлади травлення, отруєння. У гірших випадках – гастрит чи виразки.
– Ці всі ознаки стосуються не лише дітей, адже проблема неправильного прикусу може виникнути й у зрілому віці. Ба більше, вона може бути “задавненою”, а тому стає більш кризовою, – наголошує Діана Костюк і радить, – незалежно від віку, не пропускайте візитів до стоматолога. Відвідувати лікаря для планового і профілактичного огляду слід щопівроку.