Понеділок, 7 Жовтня
Shadow
Головна » Актуально » » Україна розпочне експорт електроенергії в ЄС:  кому зможе постачати та скільки заробляти

Україна розпочне експорт електроенергії в ЄС:  кому зможе постачати та скільки заробляти

Україна розпочне експорт електроенергії в ЄС:  кому зможе постачати та скільки заробляти

Оператори систем передачі Континентальної Європи 7 червня погодили запит системного оператора України – НЕК “Укренерго” на відновлення експорту української електроенергії в ЄС. Це означає старт комерційному експорту електроенергії в ЄС, який потенційно може приносити Україні більше валютної виручки, ніж транзит російського газу.

Через руйнування та зупинку підприємств  впав попит на електроенергію (споживання впало на 32% – БЦ), у нас зараз багато зайвих генеруючих потужностей електроенергії, які можуть працювати на експорт. Україна – єдина країна в регіоні центральної та східної Європи, яка може бути нетто-експортером електроенергії. Водночас наші європейські сусіди навпаки відчувають дефіцит електроенергії. І цей дефіцит відбивається на європейських цінах на електроенергію, які в три-чотири рази вищі, ніж в Україні, – розповідає директор “Укренерго” Володимир Кудрицький.

Для поетапного збільшення експорту “Укренерго” мало виконати шість технічних вимог ENTSO-E. Формальне виконання цих критеріїв буде зафіксоване 15 червня. Тоді ж ENTSO-E визначить пілотний обсяг експорту електроенергії. Водночас сам експорт очікувано розпочнеться 17-18 червня.

Тестовий період буде тривати чотири тижні. В разі збереження динамічної стійкості європейської енергосистеми (збереження необхідної частоти 50 Гц) європейці приймуть рішення про поступове збільшення обсягів імпорту української електроенергії, – додає Володимир Кудрицький.

Експортувати українську електроенергію зможуть як вітчизняні, так й іноземні трейдери, а також генерація. Для цього потрібна ліцензія і викупити доступ до перетину міждержавних ліній передач на аукціонах, які проводить “Укренерго”.

Загалом, Україна може експортувати електроенергію до Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, а також до Молдови. Наразі комерційні експортні поставки здійснюються до двох країн – Молдови та Польщі.

Популярні пости