П’ятниця, 20 Червня
Shadow
Головна » Актуально » » Як війна вплинула на словниковий запас українців

Як війна вплинула на словниковий запас українців

Як війна вплинула на словниковий запас українців

Мова, як засіб комунікації, постійно видозмінюється, відповідно до еволюції суспільства. Нові реалії повномасштабної війни принесли в український мовний дискурс чимало неологізмів (щоправда не завжди культурних). Якими словами збагатилась наша лексика?

Загального вжитку серед українців набула мілітарна лексика. Ми знаємо, що таке Байрактар та Джавелін (ба більше, називаємо так дітей), Himars, patriot і т.д. Обстріли мирних міст змінили у нашій мові значення слова “ракета”, внесли у вжиток слово “блЄдіна”, а “калідор” перестало бути формою суржику, а стало означенням сховку.

Ми чітко знаємо хто наш ворог, який напав на Україну. Але у мові закріпилися й альтернативні назви росіян та російських військ. “Рашизм” і похідне від нього “рашист”. Ці іменники виникли, як ознака російського нацизму в Україні – їх геноциду, що росіяни ведуть проти українців. Інші назви ворога, які у нашому щоденному вжитку фігурують у мові, – “орки”, “чмоні”, “чмобіки”.

“Орки”, до речі, слово в українській мові не нове. Воно прийшло із літературного всесвіту письменника-фантаста Толкіна. Орк – представник вигаданої Толкіном раси – приземкуватий монстроподібний кремезний варвар, що візуально подібний до суміші тварини та людини, але не має емпатії чи жодних рис, що уподібнювали б його з людським видом.

Іншими словами, які за час великої війни набули нових сенсів, стали “приліт”, “тривога”, “чисте небо”, “прихід”, “бавовна”. Остання – реакція українців на новомову росіян, які не називають дуже багатьох речей своїми іменами, маскуючи їх за умовними пом’якшеннями. Так, замість “вибух” вони говорять “хлопок”, що буквально google перекладає, як “бавовна”.

До речі, саме через такий буквальний переклад в українській мові з’явилося дуже багато мемів. На кшталт “нема сечі терпіти ці пекельні борошна”, “підлога країни страждає” і т. д.

“Бавовна” також стала похідним до “бавовнятка” міфічної істоти, створеної креаторами.

Популярні пости