
Масштабне сонячне затемнення жителі Землі спостерігатимуть 29 березня. Україні його ледь буде видно, проте окремі регіони, Хмельниччина, зможуть “вловити” це явище.
Володимир Манько, автор “The Universe Space Tech”розповідає, де та о котрій в Україні можна буде побачити затемнення.
Повні сонячні затемнення можна спостерігати лише у вузькій смузі, яку «викреслює» на земній поверхні місячна тінь (діаметр перерізу її конуса рідко перевищує 200 км). Ненабагато краща ситуація з кільцеподібними затемненнями — під час них видимий розмір диска Місяця менший, ніж Сонця, й вони насправді трапляються частіше, ніж повні. За межами смуги повної чи кільцеподібної фази, тобто в зоні півтіні, спостерігається часткове затемнення: там видно сонячний диск, закритий лише частково. Буває, що вісь конуса земної тіні взагалі не потрапляє на Землю, але широкий півтіньовий конус все ж її накриває. Саме таке затемнення очікується 29 березня. Його особливість полягає в тому, що воно матиме дуже солідну максимально можливу фазу — майже 94%.

Межа видимості проляже приблизно від Чернівців до півночі Сумської області, а в Києві недалеко від неї опиниться Головна астрономічна обсерваторія, відома також як «Голосіївська». Північніше цієї межі спостерігачі побачать на тлі Сонця невеликий окраєць Місяця, південніше — не побачать нічого. Але загалом ця фаза буде справді крихітною. В Україні час для спострежень триватиме приблизно з першої до другої години пообіді.
Неважко зрозуміти, що величина максимальної фази зростатиме при віддаленні від межі видимості на північний захід. На території України вона буде найбільшою поблизу кордону з Білоруссю північніше Шацьких озер (Волинська область). Там затемнення почнеться рівно о першій дня за українським часом і закінчиться о 14:03 з максимумом біля 13:31 при висоті Сонця над обрієм понад 40°. У Луцьку — обласному центрі — закриття сонячного диска Місяцем буде значно меншим і заледве перевищить 7% діаметра, що спостерігатиметься о 13:32.

У Хмельницькому, як і в Житомирі та Чернігові тривалість явища складе 18–19 хвилин.
Оскільки березень останнім часом тішить нас відносно теплою та сонячною погодою, можна сподіватися, що мешканці України зможуть «доторкнутися» до цього цікавого небесного явища, тим більше, що Сонце іноді можна бачити навіть крізь хмари. Ще раз нагадуємо про необхідність захисту очей і телескопів сонцезахисними світлофільтрами — склом для електрозварювання чи дзеркальною плівкою Astrosolar, спеціально розробленою для спостережень нашого світила. Темних «протисонячних» окулярів у жодному разі не буде достатньо!
Наступного разу Місяць на тлі Сонця можна буде побачити12 серпня 2026 року. Найкраще явище знову буде видно у західних областях.