Середа, 24 Квітня
Shadow
Головна » Актуально » » Адвокатка Мар’яна Слізяк: чи може цивільна дружина загиблого військового отримати спадщину чи виплати

Адвокатка Мар’яна Слізяк: чи може цивільна дружина загиблого військового отримати спадщину чи виплати

Адвокатка Мар’яна Слізяк: чи може цивільна дружина загиблого військового отримати спадщину чи виплати

З початком повномасштабного вторгнення росії багато українських Захисників, на жаль, не повернулися до рідних домівок. Водночас члени їхніх сімей мають право на отримання відповідного статусу та певних пільг. Виникли питання, які стосуються спадкування після смерті військового. Чи має право цивільна дружина загиблого військового на виплати чи спадщину? Про це розповіла адвокатка Мар’яна Слізяк журналістам «20 хвилин».

  • Правозахисники зазначають, що в Україні спадкування здійснюється або за законом, або за заповітом. Якщо заповіт не складений, то в разі смерті військового, спадкування відбувається за законом, тобто за принципом черговості, – зазначила Мар’яна Слізяк.

Закон визначає п’ять черг спадкоємців. При цьому, кожна наступна черга отримує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, неприйняття ними спадщини. Діти є спадкоємцями першої черги за законом. Це стосується як дітей, народжених в офіційному шлюбі, так і позашлюбних дітей.

  • Якщо ж спадкування відбувається на підставі заповіту, то спадкоємцями є ті особи, які зазначені в тексті заповіту. Це можуть бути будь-які особи, визначені спадкодавцем, незалежно від наявності родинних зв’язків між ними, – наголосила пані Мар’яна.

Має право на спадщину і цивільна дружина військовослужбовця. У випадку спадкування за заповітом, проблем не виникне.

  • Однак, у випадку спадкування за законом, до кола спадкоємців першої черги така жінка входити не буде, адже, перша черга спадкоємців включає в себе дітей, того з подружжя, який пережив спадкодавця, та його батьків. У свою чергу, Сімейний кодекс України визначає, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя. Відповідно, цивільна дружина не є одним з подружжя, який пережив іншого, – розповідає адвокатка.

Разом з тим, відповідно до статті 1264 Цивільного кодексу України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш, як п’ять років до часу відкриття спадщини.

  • Відповідно, цивільна дружина зможе оформити спадкові права у випадку відсутності спадкоємців 1, 2 та 3 черг або неприйняття (відмови від прийняття) ними спадщини, а також за умови підтвердження факту проживання із померлим (загиблим) військовослужбовцем однією сім’єю не менше п’яти років. Такий факт можливо встановити в судовому порядку за наявності доказів, які такі обставини підтверджують, – наголошує фахівчиня.

Отже, цивільна дружина може бути визнана членом сім’ї загиблого військовослужбовця, якщо буде встановлено факт спільного проживання, побуту, спільних прав та обов’язків в судовому порядку.

Хто може отримати одноразову грошову допомогу у сумі 15 мільйонів гривень за загиблого військового?

  • У випадку загибелі військовослужбовця одноразова грошова допомога виплачується рівними частками всім особами, які мають право на її призначення та отримання, після їх особистої заяви чи заяви законних представників. Одноразова виплата розподіляється порівну між батьками, одним із подружжя, неповнолітніми дітьми та утриманцями загиблого захисника чи захисниці України, – наголошує пані Мар’яна.

Чи мають право на отримання допомоги, наприклад, цивільна дружина чи чоловік загиблого або ж загиблої? Так, якщо через суд вдасться довести спільне проживання.

  • Отже, цивільна дружина може бути визнана членом сім’ї загиблого військовослужбовця, якщо буде встановлено факт спільного проживання, побуту, спільних прав та обов’язків в судовому порядку, – наголосила правозахисниця.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.