Субота, 1 Жовтня
Shadow
Головна » Актуально » » Де на Шепетівщині шукати справжні скарби

Де на Шепетівщині шукати справжні скарби

Де на Шепетівщині шукати справжні скарби

Шепетівщина у середні віки часто піддавалась нападам турків та татар, а згодом була під владою різних країн. Саме тому на території новоствореного Шепетівського району і сьогодні можна знайти багато цінних монет, артефактів і навіть справжніх скарбів.

Вже сьогодні на теренах регіону виявлено велику кількість цінних знахідок. Ці монети та інші трофеї датуються різними віками та періодами історії. В районі багато черняхівських поселень та знахідок римської доби. Також є скіфські та давньоруські пам’ятки.

Білокриниччя

Тут наприкінці ХІХ був знайдений досить великий курган із двома хрестами. Розкопки так і не велись, а згодом ці кургани зрівняли з землею та забудували промисловими будівлями. Проте в цьому районі і сьогодні варто пошукати цінності, які можуть датуватися ще часами скіфів та перших християн на цій території.

Село Брикуля

В 1890 році в урочищі Чайки відкрито черняхівські турпопальні поховання в урнах. Знайдено великий бронзовий перстень, дві римські монети та частину бронзового ланцюга. Поблизу могильника – поселення черняхівської культури. В 1884 році виявлено скарб, в складі якого 9 срібних і близько сотні мідних польських монет XVII століття.

Село Велика Шкарівка

Вздовж ріки Білка на досить великій площі археологи знайшли залишки поселення часів неоліту. Крім того, саме на цій території знайшли срібні і золоті монети Римської Імперії, наприклад, мідну монету імператора Діоклетіана, а також срібну монету Марка Аврелія. Крім того, було знайдено й залишки давньоруської зброї – наконечник списа.

Село Вербівці

От тут було знайдено справжній скарб у складі тисячі дорогоцінних монет. Скарб відкопали ще в 1854 році. Також на цій території знайшли срібні голландські талери, польські і пруські монети XVII століття.

Село Городище

У східній околиці села Городище – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть. Збереглися два майданчики площею 3,5 га, укріплені трьома лініями валів і ровів. Протягом 1957 – 1964 років дослідженнями, які здійснив М. К. Каргер, повністю відкрито територію даного укріпленого пункту. Знайдено житлові і господарські споруди, під завалами яких були вцілілі побутові речі і ремісничі знаряддя, зброя і предмети промислів, прикраси і церковні християнські атрибути. Трапилися також чотири речових скарби прикрас – вискові кільця, перстні, браслети, колти і підвіски. На території вказаного городища виявлено черепки черняхівської культури. В 1884 році знайдено скарб, в складі якого було триста голландських червінців XVII століть.

Селище Гриців

Вздовж Ріки Хомора було знайдено залишки посуду давної культури. Також тут знайшли давньоруське городище. Крім того, виявлено залишки і більш давніх поселень, наприклад VI – VII століть нашої ери.  Тут знайшли й кілька курганів та середньовічний замок, який, на жаль, не зберігся.

Село Коськів

На території знайшли не лише давні залишки черняхівської культури, але й поселення скіфів. В околицях села – два черняхівських поселення. Одне за 200 метрів на схід, вздовж першої наздзаплавної тераси лівого берега, друге – за 800 метрів на схід, вздовж правого берега. За 5 кілометрів на захід від села, біля мосту на Хоморі, який з’єднує асфальтну магістраль Старокостянтині – Шепетівка, – давньоруське селище ХІІ – ХІІІ століть, друге – за 4 км від села, в урочищі Кар’єр, на площі 800 на 200 м, вздовж лівого берега Хомори.

На лівому березі Хомори, за 200 м на захід від села – третє давньоруське селище ХІІ – ХІІІ століть. Четверте – також на лівому березі річки, за 3 кілометри на схід від села.

На правому березі Хомори, за 2 км на схід від Коськіва – давньоруське поселення ХІ століття розмірами 200 на 150 м. Звідти походять кераміка і глиняна іграшка півня. В ХІХ столітті виявлено велику кам’яну вимостку, обмащену темно-червоною глиною.

Загалом на території Шепетівського району у селах знаходили дуже велику кількість курганів та різних поховань.

Село Судилків

Тут на дорозі, яка веде в напрямку Полонного, знайшли не тільки кургани, а й великий скарб. У 1885 році виявили близько 1000 давніх польських монет. Історики кажуть, що такі монети зазвичай під час панства Речі Посполитої на території України ховали підприємці, якими в більшості випадків були євреї.

Місто Шепетівка

В 1928 році біля станції та урочищі Гусенька досліджено курганний могильник доби міді – бронзи та скіфо-сарматського часу. Поблизу Шепетівки виявлено скарб сокир-кельтів доби бронзи. Черняхівський могильник – в урочищі Гусоцьке. Наявність 7 курганів, які значаться в літературі ХІХ століття, розвідкою не підтверджено. В 1882 році знайдено скарб, в складі якого було 450 польських монет XVII століття.

Село Хролин

У XIX столітті неподалік від залізничної станції виявили великий курган, а потім за 2 кілометри від нього знайшли ще один.

Отож, Шепетівський район багатий на археологічні знахідки не тільки давніх віків, але і ХХ століття. Під час Першої світової та Другої світової війни на території Шепетівщини точились запеклі бої. Тож, знайти скарби навіть сьогодні є цілком реальним.

Важливо пам’ятати про те, що кожна знахідка несе потенційну небезпеку, тим паче, якщо вона з воєнних часів. Будьте обережними!

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.