27 грудня киснева станція нарешті прибула в Шепетівку. Отже, Шепетівська багатопрофільна лікарня стала ще на крок ближчою до автономного та безперебійного кисневого забезпечення, що особливо важливо під час ковідних спалахів. Про станцію почали говорити ще навесні 2021-го. На численні прохання наших читачів редакція підготувала детальні матеріали з хронологією подій.
Останній квартал 2021 року знову болюче вдарив по епідеміологічній безпеці. Черговий спалах коронавірусної інфекції вщент заповнив лікарняні палати, де за життя пацієнтів боролися медики. Один з ключових факторів лікування – безперебійне насичення організму киснем, якщо легені самостійно не справляються зі своїми функціями. Шалений попит на кисень породив його дефіцит і пошук балонів з життєдайним газом перетворився на шалений квест, ціна якому – людські життя.
Шепетівська лікарня, маючи одночасно понад 200 хворих на ковід, постійно потребує кисневого забезпечення. Тому власна киснева станція є високим пріоритетом. Процес її отримання для Шепетівки розпочався навесні, проте, тривав понад півроку.
– Шепетівка має має гостру потребу у власному кисні. Тому ми ще на початку року розпочали активну роботу з лобіювання даного питання. Відповідно, кошти у розмірі 8 мільйонів гривень на придбання кисневої станції були виділені з Хмельницького обласного бюджету. Не з державного, як в інших районах, а саме з обласного, – розповідає міський голова Віталій Бузиль, який особисто курував дане питання. – Наприклад, для Хмельницької інфекційної лікарні та Кам’янець-Подільської багатопрофільної лікарні кисневі станції придбані за державний кошт. Проте Шепетівка має не менші потреби, тому ми переконали обласну раду допомогти нашій лікарні.
Очільник міста додає, що в квітні 2021 року сесією Хмельницької обласної ради було ухвалено рішення про виділення коштів на виготовлення проєктно-кошторисної документації щодо будівництва та встановлення кисневої станції. І лише 15 вересня 2021 року сесією обласної ради виділено саме цих 8 млн грн на придбання станції. Фактично, кошти надійшли лише у жовтні. Їх перерахували на рахунок шепетівського міського бюджету, згідно з процедурою, а міський бюджет, своєю чергою, спрямував ці кошти на рахунок Шепетівської багатопрофільної лікарні. Адже саме лікарня стала замовником проєкту системи киснепостачання.
– Проєктно-кошторисну документацію та експертизу на цю ж документацію Шепетівська багатопрофільна лікарня отримала в кінці листопада. Ми одразу ж здійснили процедуру замовлення документів, як тільки отримали кошти. Розраховували попередньо, що висновок експертизи буде до кінця жовтня. Як тільки лікарня отримала відповідні документи, відразу оголосила тендер щодо будівельно-вантажних робіт, – розповідає Валентина Савчук, головна лікарка ШБЛ.
Тендер виграла місцева компанія «Білдермакс», власником якої є Віктор Бурч. З нею було підписано договір про співпрацю та розпочато роботи з будівництва майданчика, на якому буде встановлена киснева станція. Дана компанія, усвідомлюючи важливість проєкту, розпочала співпрацю навіть без отримання авансу. Наразі роботи на стадії завершення.
Окрім будівельних робіт, виникла необхідність більш потужного електрозабезпечення медичного закладу. Додаткова потреба на станцію склала 120 кВт. «Хмельницькобленерго» погодив таке збільшення, що обійшлося в суму понад 1,2 мільйони гривень. Також для безперебійного забезпечення роботи кисневої станції придбано генератор, який коштує близько мільйона гривень.
Дійсно, замовлена киснева станція є надпотужною: щохвилини вона вироблятиме 909 літрів життєдайного кисню. Така продуктивність повністю покриє потреби Шепетівської лікарні.
– З міського бюджету було здійснено дофінансування даного проєкту в розмірі 2,5 млн гривень. Ми розуміємо, наскільки важливим є це питання для нашої громади, – підкреслив Віталій Бузиль, Шепетівський міський голова. – Спільно з адміністрацією лікарні робимо все, що в наших силах, аби пацієнти мали всі шанси на збереження життя та здоров’я.
У лікарні планують з моменту розвантаження станції розпочати монтажні та пуско-налагоджувальні роботи, щоб у січні мати вдосталь власного кисню.