
Злоякісні новоутворення шкіри займають третє місце серед усіх онкологічних захворювань в Україні. Вони поступаються лише раку молочної залози та легень. Особливе занепокоєння викликає зростання кількості випадків меланоми на пізніх стадіях — зокрема, у Хмельницькій області.
Як повідомив генеральний директор Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб, головний державний санітарний лікар області Микола Габрикевич, у 2018 році рівень занедбаності меланоми становив 10,7%, а вже у 2024 — 12,7%. Упродовж 2015–2023 років цей показник коливався від 5,1% до 10,1%.
Меланома — одна з найагресивніших форм раку. Вона здатна швидко поширюватися не лише на шкіру, а й уражати внутрішні органи. У 2024 році серед усіх випадків онкозахворювань у Хмельницькій області меланома становила 13% у жінок та 9,9% — у чоловіків.
Основним чинником виникнення меланоми є надмірне ультрафіолетове випромінювання. Особливо активне сонце — у травні. До групи ризику належать люди зі світлою шкірою, як молоді, так і літнього віку.
Як зменшити ризики:
- засмагайте обмежено: спочатку 2–3 хвилини з 8 до 11 ранку або після 16 години, поступово збільшуючи тривалість перебування на сонці;
- використовуйте сонцезахисні креми з високим SPF;
- носіть сонцезахисні окуляри та головні убори з широкими полями;
- пийте достатньо чистої води, щоб уникнути зневоднення.
Профілактика, раннє виявлення та уважне ставлення до свого здоров’я — запорука вчасної діагностики та ефективного лікування.