На Хмельниччині упродовж двох тижнів триватиме імунізація диких тварин. На узбіччях доріг і сільськогосподарських угідь, у лісах та на узліссях області розкладуть загалом 411 тисяч доз вакцини від сказу, яку тварини мають з’їсти.
– Кампанія з вакцинації диких м’ясоїдних тварин минулого року не проводилась. Роками раніше вакцина щороку розкидалась з гелікоптерів, – розповідає начальниця управління Держпродспоживслужби Олександра Титарчук.
Маємо таку ситуацію: 2021 рік – 58 випадків, 2022 рік – 67, 2023 рік – 34 випадки захворювання тварин на сказ.
– По області маємо охопити цією пероральною вакцинацією понад 16 тисяч квадратних кілометрів площ та угідь. Створено на сьогодні 252 бригади, – каже Олександра Титарчук.
– Спочатку на контрольній ділянці площею в один квадратний кілометр бригади розкладають брикети з вакциною, які мають містити 25 доз. Біля кожної – забитий кілок, щоб потім знайти й перевірити з’їла вакцину тварина чи ні, – розповідає один із членів бригади, начальник Волочиської дільничої лікарні ветеринарної медицини Василь Кравець.
– Контроль цієї вакцинації проводиться на четвертий, восьмий та п’ятнадцятий день. При поїданні лис розкушує, на зубах залишається маркер тетрацикліну. Після цього має бути контрольний відстріл лиса, і тоді ми маємо дивитися: відбираємо щелепи, і відбираємо кров на дослідження. Будемо дивитися поїдав лис цю вакцину, чи є антитіла,— пояснює Василь Кравець.
Начальник Волочиської дільничої лікарні ветеринарної медицини розповідає, що вакцина зроблена з м’яса кісткового борошна і смакує лисам. Коли здорові звірі з’їдають приманку, у них виробляється імунітет проти сказу. Якщо ж тварина хвора, вона гине.
Бригади працюють з мисливцями, аби ті показували, де пролягають лисячі шляхи.