У громадах розпочинається провідний тиждень. У цей період краяни прибирають могили своїх близьких, традиційно несуть паски, крашанки, цукерки та квіти.
Їх роками було популярно купувати штучними, мовляв – довше стоятимуть, але нині від цієї традиції ми відмовляємось.
Духівники нагадують, кладовище – освячене місце, а не смітник.
– У провідний тиждень ми згадуємо у молитві та думках наших близьких, яких уже немає поруч, – пояснює священник Михайло Гетьман. – Цей період саме про духовне єднання з близькими, тяглість історії та власного роду. Тож, Церква радить замість купувати пластикові квіти – задонатити кошти на ЗСУ. Рідних краще згадати у молитві, аніж вбиваючи екологію.
У громадах уже оприлюднили заклик не використовувати штучних квітів. Ті розкладаються десятиліттями, тож прибирання таких може бути небезпечним, кажуть рятувальники.
– Окрім очевидної шкоди для екології, адже всі ми знаємо, що пластик, метал та поліестер, із яких, власне, виготовлені такі “букети”, не розкладається десятиліттями, є і пожежна небезпека, – пояснює Владислав Терещук, провідний інспектор ВЗНС Шепетівського районного управління ГУ ДСНС у Хмельницькій області. – Прибираючи кладовища, краяни або влаштовують стихійні сміттєзвалища поруч, або ж спалюють сухостої та пластикові рештки, які колись були прикрасами могил. Згораючи, це все виділяє канцерогени, що потрапляють у повітря та ґрунт і поверхневі води. За вітряної погоди масштаби займання можуть бути неконтрольованими.
Рятувальники закликають обмежитись живими квітами, які потім легше утилізувати, та нагадують про штрафи за підпали в екосистемах.