Четвер, 18 Квітня
Shadow
Головна » Актуально » » Шепетівщина: все, що ви хотіли знати про перейменування вулиць

Шепетівщина: все, що ви хотіли знати про перейменування вулиць

Шепетівщина: все, що ви хотіли знати про перейменування вулиць

Сотні топонімів – назв площ, вулиць та провулків, нині змінюють у Шепетівському районі. Чому і як це відбувається та що робити мешканцям зі своїми документами на нерухомість та прописками – розпитали в адміністрацій громад та юристів.

Чому перейменовують?

– На площі толстого я вийшов із буса, хоча мав вийти на площі Стуса, – цитата із пісні українських YouTube-ерів чи не найкраще ілюструє логіку перейменування вулиць.

Зміна назв відбувається відповідно до Закону про декомунізацію – “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”.

Цей закон має декілька важливих суспільних аспектів. По-перше, йдеться про відмову від ідеології, яку нав’язувала українцям радянська окупація. Прикладом цьому є екс-космонавтка, а нині затята прихильниця російської війни, валентина терешкова, про яку ми писали у цьому тексті.

По-друге – важливість повернення до своїх історичних та національних маркерів. Наприклад, в Улашанівській громаді вулицю імені Іванова (російського поета-символіста) хочуть назвати на честь свого загиблого на війні земляка В. Марковського, а в Шепетівці може з’явитися вулиця імені Алли Горської вбитої КГБістами української мисткині, дисидентки, однієї із засновниць руху 60-ництва.

Як перейменовують?

Про цінності, важливість та доцільність перейменування тих, чи інших, вулиць у всіх громадах вирішують колективно. Для цього існує певний алгоритм, пояснюють в адміністраціях громад. У Крупецькій ТГ, де цей процес вже завершили, розповідають, запустили процедуру ще влітку.

У Крупецькій громаді ми перейменували 11 вулиць та провулків. Ці топоніми лишилися нам у “спадок” з років радянського союзу. Вони не мають жодного стосунку до історії чи особливостей нашого краю, а також прославляють терористичний радянський режим та його діячів. Тому ці назви ми і змінюємо. У селах громади, відповідно до процедури, ми ще влітку оголосили про громадські обговорення. Проводили їх і онлайн, і в усному форматі. Потім пропозиції громади опрацював профільний комітет, аби вже на сесії депутати винесли своє рішення. Після цього ми внесли відповідні зміни до реєстру, – розповідає голова Крупецької громади Валерій Михалюк.

У Шепетівській громаді, де мають змінити всемеро більше топонімів, ще тривають громадські обговорення. Як пояснюють у тамтешній міськраді, зараз депутати працюють на округах, обговорюючи назви із мешканцями.

– У Шепетівській громаді до перейменування пропонується близько 70 вулиць та провулків. Наразі питання перебуває на доопрацюванні. Над ним вже декілька місяців працює комісія з питань найменування (перейменування) вулиць, інших міських об’єктів, встановлення пам’ятних знаків. На останній сесії міської ради голова Віталій Бузиль звернувся до депутатів з пропозицією попрацювати із мешканцями на ввірених округах, вивчити думку та запропонувати власне бачення зміни назв. Наразі тривають обговорення цього питання та збір пропозицій. У разі прийняття схвального рішення пленарним засідання міської ради щодо вищезгаданого проєкту рішення, пресслужба міської ради здійснить роз’яснення змін та адміністративних наслідків. Жодних фінансових витрат ні для бюджету громади, ні для мешканців, перейменованих вулиць не завдасть, – коментує Ольга Петрова, радниця міського голови.

Що робити з документами: пояснення юриста

Перейменували – що далі? Серед питань, які хвилюють жителів: чи потрібно змінювати документи та як це зробити, скільки це коштуватиме. На що вплине перейменування вулиць у юридичному сенсі, роз’яснює юристка Центру безоплатної правової допомоги Юлія Школьнік.

Чи потрібно змінювати місце реєстрації?

Законодавство не передбачає обов’язку вносити подібні відомості, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання. Перереєстрацію місця проживання особи можна здійснити під час обміну паспорта чи зміни прізвища, тобто коли виникає безпосередня потреба.

Чи обов’язково вносити зміни до документів на нерухомість?

Документи, що засвідчують право власності на нерухомість, залишаються чинними у випадку зміни назви вулиці, на якій вони розташовані. У випадку перейменування вулиці, на якій розміщена нерухомість, українським законодавством не передбачена необхідність внесення змін до документа про право власності на нерухоме майно, зокрема свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договору купівлі-продажу, дарування тощо.

Чи потрібно змінювати відомості про місцезнаходження юридичної особи?

Зміна відомостей про місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи підприємця підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Перейменування вулиці місцезнаходження юридичної особи є зміною місцезнаходження юридичної особи, що передбачає необхідність внесення відповідних змін в установчі документи, змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, повідомлення банківських установ і контрагентів про зміну реквізитів у чинних договорах, виготовлення нової печатки, бланків тощо.

Важливо: Якщо ви потребуєте додаткової консультації юриста, можете звернутися до представників бюро безоплатної правової допомоги, що є у Славуті, Шепетівці, Білогір’ї, Полонному, Нетішині та Ізяславі.

Аби дізнатися інформацію про перейменування вулиць у вашій громаді, перейдіть на офіційний сайт ТГ, у якій мешкаєте, та у пошуку введіть інформацію, яка вас цікавить. Також ви можете звернутися до старости чи депутата по своєму округу.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.