Шепетівський ЦПМСД, у зв’язку з надзвичайною кількістю захворювань серед мешканців Шепетівщини на складну недугу – цукровий діабет, розповідає про це захворювання.
– Цукровий діабет – це захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну – гормону, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові, або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін, – розповідає Андрій Нечипорук, директор медзакладу.
Крім того, цукровий діабет провокує незворотні зміни багатьох органів. Важливо вчасно розпізнати й усунути проблему.
– За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 422 мільйони людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет, а 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з цим захворюванням, – наголосив Андрій Григорович.
Існують 3 типи:
- Цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний) – коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоб поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію. Цей тип вважається хронічним станом. Причини виникнення вивчені недостатньо, тому запобігти захворюванню майже неможливо.
- Цукровий діабет 2 типу – коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою (найпоширеніший тип цукрового діабету). Відомо, що більшість випадків цукрового діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Цьому типу захворювання можна запобігти у 80% випадків.
- Гестаційний діабет – діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.
Якими є ознаки захворювання?
- Надмірне сечовиділення.
- Спрага.
- Постійне відчуття голоду.
- Втрата ваги.
- Постійне відчуття втоми.
- Погіршення зору.
Цукровий діабет з часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів, що може призвести до ампутацій кінцівок, сліпоти, ниркової недостатності. Цукровий діабет підвищує ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 рази. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на ЦД, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на цю хворобу.
Діагностика захворювання проводиться кількома способами:
- аналіз крові з пальця на вміст глюкози;
- глюкозотолерантний тест (беруть аналіз крові з вени, дають випити розведену у воді глюкозу, через певний час беруть ще один аналіз крові);
- аналіз сечі (дивляться рівень глюкози та наявність кетонових тіл);
- тест на глікозильований гемоглобін;
- аналіз крові на вміст С-пептиду та інсуліну.
Загальні рекомендації для запобігання хворобі – здоровий спосіб життя і правильне харчування.
Якщо ви помітили перші ознаки підвищення цукру в крові, терміново звертайтеся до свого сімейного лікаря. Контакт-Центр – 097-109-41-86 та 067-112-18-47.