Четвер, 30 Травня
Shadow
Головна » Актуально » » Страсна п’ятниця: що дозволено і заборонено робити у цей день

Страсна п’ятниця: що дозволено і заборонено робити у цей день

Страсна п’ятниця: що дозволено і заборонено робити у цей день

3 травня християни східного обряду відзначають Страсну п’ятницю. Це день Страсного тижня, який передує Великодню. Вважається, що саме цього дня розіп’яли Ісуса.

  • Цьогоріч страсна п’ятниця відзначається 3 травня. Це день страти Ісуса Христа, день його смерті — найпохмуріший день у християнстві. Як і з будь-яким днем Страсного тижня, що йде перед Великоднем, зі Страсною п’ятницею пов’язано багато особливих прикмет і заборон, – розповідають віряни.

“Страсті” з церковнослов’янської означає “страждання”. Останній тиждень перед Великоднем присвячений “страстям Христовим” — стражданням Христа, розп’яттю і похованню. І Страсна п’ятниця — це день скорботи. Адже саме в п’ятницю, як заведено вважати, стався суд над Христом, після якого його було розіп’ято.

У храмах з вечора четверга (на утрені) читають 12 уривків з Євангелія, що оповідають про зраду Юди, суд і загибель Ісуса Христа. Цього дня не проводять літургій. До вечірні Великої п’ятниці відбувається богослужіння, коли з вівтаря виносять на поклоніння плащаницю із зображенням Христа. Цього дня діють найсуворіші правила Великого посту.

  • Цей день потрібно проводити в тиші та роздумах. Потрібно відкласти всі справи, пов’язані з підготовкою до Великодня. При цьому, саме в Страсну, або Велику п’ятницю заведено пекти паски і готувати сирні паски. Вважається, що хліб, спечений у Страсну п’ятницю, ніколи не пліснявіє і є цілющим, – додають прихожани.

Не можна піддаватися поганим емоціям: злості, образі, заздрості, гордині. Не можна вживати алкоголь і не можна курити. Вважається, що всі ці обмеження в їжі та поведінці допомагають кожному вірянину до приходу Великодня відчути себе оновленим і таким, що подолав власні вади.

Якщо не встигли зробити все необхідне в Чистий четвер, краще завершити всі справи в суботу, яка на Страсній седмиці носить назву Тихої. Не рекомендується проводити сільськогосподарські роботи. Народні прикмети свідчать, що все, що не посадять цього дня, не дасть рясного врожаю і праця пропаде даремно. При цьому, рекомендують сіяти петрушку — вона якраз дасть подвійний урожай.

У Страсну п’ятницю не варто стригти і фарбувати волосся, а також проводити будь-які косметичні процедури. Заборонено прати. Оскільки це робочий день, то на роботу йти доведеться, тож свої обов’язки рекомендується виконувати ретельно і відповідально. Не можна також шити, вишивати, прати, колоти дрова. Забороняється будь-яка робота з металевими інструментами.

Страсна п’ятниця 2024, що можна їсти?

У Страсну п’ятницю віряни, як правило, утримуються від їжі до моменту виносу плащаниці на богослужінні (це близько 15.00). Після цього можна їсти хліб і пити чисту воду. Такий режим витримати важко, тож у Страсну п’ятницю тим, хто дотримується посту, також дозволяється їсти сирі овочі та фрукти.

Що дозволено їсти і пити у Страсну п’ятницю:

  • чай на травах (без цукру);
  • фрукти й овочі (у сирому, консервованому та моченому вигляді);
  • натуральний сік із будь-яких фруктів і овочів;
  • сухофрукти та горіхи.

Прикмети Страсної п’ятниці

Цього дня потрібно відвідати богослужіння і помолитися. Заведено вважати: якщо принести зі служби 12 свічок і розставити їх у домі, це принесе в дім благополуччя й успіх на наступний рік.

І саме у Страсну п’ятницю можна було передбачити погоду. Тож, вставши вранці, насамперед підійдіть до вікна: що ви там побачите, того й варто чекати в майбутньому.

Птах — до добрих звісток і приємних знайомств.

Молодий чоловік або жінка — до здоров’я і благополуччя.

Літня людина — до хвороб.

Кішка — до достатку.

Собака — до печалі.

Дощ — уся весна буде сирою і дощовою.

Сонячний день — до багатого врожаю хліба.

Похмуро — до бур’янів на городах.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.