Середа, 11 Грудня
Shadow
Головна » Актуально » » У Нетішинському музеї експонують самобутню колекцію ляльок

У Нетішинському музеї експонують самобутню колекцію ляльок

У Нетішинському музеї експонують самобутню колекцію ляльок

Must visit – місце на Шепетівщині – Нетішинський краєзнавчий музей. Серед багатої колекції музейного фонду – експозиція ляльок. Її обов’язково радимо відвідати найближчим часом вживу, а поки разом з журналістами порталу “Хмельниччина Північ ” ходімо на віртуальну екскурсію.

В колекції іграшок Нетішинського краєзнавчого музею, про наповнення якої, до речі, завжди дбає директорка музею Оксана Кононюк, «назбиралося» чимале багатство. Тут і вироби місцевих майстринь, і рукотвори митців з різних куточків України. Яворівські барвисті дерев’яні забавки, й «золотаві» плетива із соломи, неповторні глиняні свищики, іграшки з льону, лика та ін. Загалом, серед іграшок музейної збірки є такі різновиди: традиційні ляльки-мотанки, різноманітні коники, свищики, мініатюрний глиняний посуд, дерев’яні забавки, які «шумлять», й іграшки, що розвивають спритність, музичні інструменти, м’які іграшки ручної роботи та ін., – кажуть у музеї.

Традиційна іграшка, передусім, – про безпеку дітей. Адже виготовляють забавлянки із екологічно чистих матеріалів (тканини, соломи, глини, дерева). А процес створення – про народну та колективну пам’ять.

Значним поштовхом до формування іграшкової колекції у музеї стала виставка, яка ще у 2007 році проводилась у залі «Ткацтво». Там були представлені забавки з багатьох регіонів України, зібрані Вікторією Кисіленко на базі школи №19 м. Рівне. Приємно дивує те, що й до сьогодні пані Вікторія сама продовжує творити іграшки з улюбленого нею матеріалу – льону. Окрім цього, у музеї експонувалися і “гостьові” виставки. Таким чином, приймаючи дарунки від авторів або купуючи вироби, у музеї поповнювали іграшкову «скарбницю». Серед авторів – члени Національної спілки художників чи майстрів народного мистецтва України. Так, «золоті» іграшки маємо завдяки проведенню виставок творів майстрів соломоплетіння: персональної виставки знаної майстрині, волинянки Марії Кравчук (твори якої, до речі, знані у світі, зокрема, у США та Японії); виставки «Сонячний оберіг», на якій були представлені роботи 16 майстрів з різних куточків України; виставки робіт місцевої майстрині Валентини Сірук. А також, в результаті проведення в місті І Всеукраїнського симпозіуму майстрів з соломоплетіння (2007 рік). Підбірку дерев’яних іграшок, як от «деркач», «фуркало», «калатало», «літунець», «дзиґа», маємо завдяки ентузіасту з Волині Івану Сидоруку, працівнику культури, який потрапив колись на святкову ярмарку до Нетішина. Галина Шумило презентувала свого часу у нас, в музеї, традиційні яворівські іграшки, виготовлені нею спільно з її чоловіком Семеном Тлустим. До речі, їхні вироби мають свої авторські особливості. Незабутні емоції у дітей та дорослих викликали їхні барвисті забавки впродовж проведення екскурсій на виставці. Неймовірні глиняні вироби, левову частку яких складають свищики, виготовляють майстрині з м. Хмельницького. Це вже три покоління мисткинь з однієї родини, які створюють неповторні зразки дитячої керамічної іграшки. До слова, художні вироби найстаршої майстрині –Людмили Нікітюк – є навіть в Токіо – в музеї іграшок народів світу, – зазначають у музеї.

До наповнення колекції доєднуються місцеві майстрині: Тетяна Ходак, Валентина Сірук, Людмила Ксендзенко та інші.

Вони неодноразово проводили майстер – класи на базі музею. Відтак, назбирали ми симпатичних м’яких авторських іграшок – від Тетяни Ходак. Нещодавно ж вона стала однією з учасниць й співорганізаторок чудової виставки «Князівни і княгині», по завершенні якої частину народних ляльок-мотанок, за згодою авторів, передала в дарунок нашому музею. Слід зазначити, що ляльки-мотанки в музей потрапляли й раніше. Пригадаємо витвори Галини Напиткіної. Частинка її авторської колекції по завершенні виставки замешкала у фондах музею. Пташечки та інші вироби з соломи до нас потрапили, зокрема, від Валентини Сірук, котра теж навчала соломоплетінню охочих у нашому закладі. Унікального коника з вершником із лика подарувала свого часу Людмила Ксендзенко, попередньо ж ми отримали в дарунок від неї декілька ляльок-мотанок (її та учениць). В музеї вона теж проводила свого часу майстер-класи з виготовлення декоративних пташечок із солоного тіста, а також – ялинкових прикрас. Впродовж роботи масштабних виставково-екскурсійних проєктів (як от виставка яворівської іграшки (у 2017 році) чи ляльок-мотанок в образах історичних персонажів та в народних строях (що з великим успіхом пройшла на початку цього року)) – до надбань української культури долучились сотні школярів! Не одне покоління нетішинців ознайомилось із народною іграшкою в нашому закладі, відвідавши заняття «Іграшкове диво». Під час зустрічей з дітьми демонструємо зразки народних забавок та спонукаємо їх поцікавитися вдома, чим же бавилися свого часу їхні дідусі й бабусі. В доповнення, діти мають змогу взяти участь в цікавих фотосесіях з народними витворами! – додають у музеї.

Популярні пости