Японська фармкомпанія Nobelpharma планує запуск клінічних досліджень вакцини від коронавірусу в 2023 році. За основу вакцини взяли препарат від віспи, тому, на думку дослідників, ця вакцина має захищати від вірусу довічно.
Це є перевагою вакцини, адже, у разі успішного проходження нею усіх етапів досліджень та її сертифікації, люди не потребуватимуть ревакцинації, як це нині є із більшістю вакцин.
– Особливість цієї вакцини полягає в тому, що вона може викликати формування антитіл та імунітету протягом усього життя. Один укол вакцини зберігає свою ефективність понад 20 місяців, і немає іншої вакцини, яка могла б досягти цих ефектів, – прокоментував почесний дослідник Токійського інституту медичних наук Мічінорі Кохара в інтерв’ю The Japan Times.
Саме Кохара із 2020 року (від початку пандемії) працює над розробкою цієї вакцини. Із квітня 2020 року спільно із іншими науковцями у цій сфері почали розробляти рекомбінований вірус на основі спайкового вірусу SARS-CoV-2, що викликає коронавірусну хворобу та непатогенний штам вірусу коров’ячої віспи (DIs ), що є безпечним вірусним вектором.
– Я працював над різними технологіями вакцин, але вакцина з використанням вектора вірусу коров’ячої віспи є найпотужнішою з усіх із невеликою кількістю побічних ефектів, – прокоментував науковець.
Проведені експерименти на мишах показали високий рівень антитіл. Вони зберігались майже середню тривалість життя тварини – понад 20 місяців. Крім того, препарат протестували на макаках, у яких вакцина сформувала захист від пневмонії.
Першу та другу фази клінічних випробувань планують провести у першій половині 2023 року. Їх куруватиме Nobelpharma Co. – японська національна корпорація із виробництва ліків.
Орієнтовно до випробувань планують залучити від 150 до 200 добровольців. У фокус-групах будуть також задіяні і вже вакциновані люди, і ті, хто переніс ковід.
У тому разі, якщо підтвердять ефективність та безпеку вакцини, одразу після цього планують розпочати останнє клінічне випробування. У такому разі розповсюджувати препарат почнуть у 2024 році.
Довідка: Вакцина від віспи – розробка Едварда Дженнера, британського медика. Препарат від смертельної інфекційної недуги, який він розробив у 1796 році, став єдиним, який успішно знищив віспу. ВООЗ скоординувала масову вакцинальну кампанію. На сьогодні останнім відомим випадком захворювання на віспу був пацієнт у Сомалі, який заразився у 1977 році. Почесний дослідник Токійського інституту медичних наук Мічінорі Кохара досліджує цю тему понад тридцять років.