Сповнена перемог та болю, постійних нападів та нашого супротиву, українська історія – багатогранна та безцінна. Про різні її сторінки, грані та епохи – далі в нашому матеріалі.
“Кубанські козаки. А вже літ двісті”
Понад 200 років з моменту переселення козаків на Кубань. Тоді, 1792 року, відбулась перша хвиля переселення українців з подальшою насильницькою русифікацією. Про те, як з українців та їх нащадків імперська росія “вибивала” та витруювала українськість – у фільмі.
Назва “А вже літ 200” перегукується із назвою однойменної народної пісні (в інших варіаціях “А вже понад 200 літ”), яка була популярною серед жителів України і тієї ж таки Кубані. У радянський час пісня була суворо заборонена, за її виконання карали.
Цей фільм – про кубанських козаків після розпаду срср. Знаково, що станом на початок 90-х років минулого століття старожили Кубані говорили українською.
“Рутенія. Повернення коду нації”
“Рутенія” – фільм, знятий вже в нашому десятилітті. Стрічка Антоніни Готфрід та Наталії Яковлєвої побачила світ 2020 року.
– Документальний фільм, в основі якого лежить дослідження візуальної екології сучасної України. Фільм досліджує історію виникнення писемності на наших теренах, знайомить глядача з українською школою каліграфії та відновленою абеткою «Рутенія». А ще розкриває техніки впливу знаків та символів на підсвідомість людини і наводить приклади технологій маніпулювання масами. Також це розповідь про боротьбу українців за самоідентифікацію через державні символи, мову, мистецтво і візуальне втілення мови — шрифт, – йдеться у синопсисі стрічки.
“Соловей співає”
Мова має значення – ключовий лейтмотив стрічки. Документальний фільм вийшов прем’єрою у 2020 році. А його ідея в авторки Лесі Воронюк зародилась у 2014 році, після початку російсько-української війни на Донбасі. В “Соловей співає” автори розвінчують міфи щодо мови, які нам насаджували десятиліттями.
– Ми зняли цей фільм і для того, щоб ви, коли почуєте такі міфи десь серед знайомих, друзів, колег, не давали емоційну відповідь, не сварилися вкотре, а просто навели їм 5-6 фактів і переконали у тому, що мова має значення, – наголосила Леся Воронюк, передає 24 канал.
“Ukraїner. The Movie”
Україна – найбільший дім у світі. Його площа – понад 600 тисяч квадратних кілометрів і вміщує він у собі мільйони людей. Різних, чудових, наших. У мандри нашим домом та до наших людей вирушили автори проєкту Ukraïner. Що з цього вийшло – у фільмі.
«Ukraïner. The Movie» — це історія про буденне життя однієї з найбільш невідомих країн європейського континенту. Фільм розповідатиме історії про героїв з різних куточків України, їхнє життя та побут, ремесла й мистецтво, цікаві ініціативи та культуру. Персонажі цієї стрічки не пов’язані між собою, їхні світи різні, утім, ця різність об’єднує країну. Фактично стрічка «Ukraïner. The Movie» покаже один день із життя України.
“Спадок нації”
Наші коди – не лише мовні. У 2019 році вийшла документальна стрічка, перша повнометражна, про вишиті українські сорочки. Його автори, ГО “Всесвітній день вишиванки”, створили потужну історію, яка “вишивальною ниткою” тягнеться від давнини до сьогодення.
– Вишити, щоб вижити, – так свій фільм прокоментували його творці.
Спадок нації – про українців, їх любов та протистояння за свою країну, те, чим насправді є унікальна наша вишита сорочка і який спадок закодували нам предки.