
17 грудня в Україні набув чинності наказ Міноборони № 313, що передбачає перелік професій, після здобуття яких жінки беруться на військовий облік.
На військовий облік мають стати фахівчині у сфері держбезпеки, цивільної справи, бібліотекарства, туризму масових комунікацій тощо. Загалом таких професій – понад сто.
“Галю, вставай у воєнкомат” та інші реакції суспільства
Новина про військовий облік для жінок розбурхала суспільство. Одними із перших свої реакції оприлюднили креатори із соцмереж, створивши фотожаб на різний смак:

Серед класичних мемів “про Галю”, котів, що будять Наташу, Олега Винника, який гукає своїх вовчиць до військкомату, є і такі, що показують реакції чоловіків на цю новину.

Жінки ж не всі поділяють такий гумор, а до наказу, загалом, ставляться неоднозначно.
– Я проти і вважаю, що жінки повинні залишатись вдома з дітьми, а це вже занадто з такими законами, – говорить культурологиня Ольга.
– Однозначно сказати, що підтримую чи ні, не можу, ще для мене це трішки “революція”, однак, жінки – міцніші і витриваліші і я впевнена, що жінка зможе все….Тоді постає інше питання: “Що ж ми залишимо для чоловіків?” Чоловіки вже нарікають, що їм не вистачає слабкої жінки поряд…це все про мирний час! Щодо військових дій: думаю, що нам потрібна буде загальна готовність, не зважаючи на стать, – каже психологиня Марина.
– Я ще це питання не вивчала, тільки чула новину. Але не в захваті від такого нововведення. Всі ці військові штуки не для мене, – говорить Наталя, журналістка та молода мама.
– Багато жінок звикли відчувати себе чоловіками. Особисто мене цей закон не здивував, – говорить фрілансерка Юля.
– Я стою на обліку, як медик, ще з завершення навчання, – пояснює медичка Яна. – Враження двояке. З однієї сторони, в разі чого, зусиль мають докласти усі, хто це може зробити, як жінки, так і чоловіки. А з іншого, я не вірю в ефективність подібних законів. Ну це буде значити, що відкуплятися треба буде ще й жінкам. Тобто, служитимуть ті, хто хоче (і зараз жінкам це можливо, якщо вони хочуть), і ті, хто не матиме змоги відкупитися. Як на мене, кожна людина має лишатися там, де з неї найбільше користі. Тобто, військо побудоване на кількості, а не на якості, – така собі ідея. Закони – це добре. Погано, що немає ніякого контролю за їх виконанням. Є ще купа професійник вояків, які можуть нести службу якісніше, ніж більшість людей з народу (і жінок, і чоловіків), проте, їх до тієї служби ніхто не притягує через корупцію, чи домовленості. Коротше, я дуже скептично до цього ставлюсь.
– Думаю, що все до цього йшло. Війна триває 8 років і на скоре її закінчення ніхто не сподівається. Тому зрозуміло, що жінок теж будуть мобілізувати, особливо, якщо воєнна межа зрушиться не на користь України, – каже студентка Саша. – Відчуваю, що водночас за і проти. За закон, за військовий облік. Проти обмеження певними професіями, замість обмеження за віком і сімейним станом.
– Маю неоднозначні думки. З одного боку, я розумію що країна на межі повномасштабної війни і це потрібно для скорішої мобілізації військ, – говорить бібліотекарка Павліна. – Але чому обов’язково ставати на облік? Якщо буде повномасштабна війна, всі підуть захищати.
Військовий облік – це на війну? Про що наказ та для чого він?
Загальну паніку та непорозуміння спричинила незлагоджена комунікація. Наказ оприлюднили 17 грудня. Без пояснень зі сторони Міноборони чи Уряду громадськість почала трактувати цю інформацію у різних контекстах. Якщо у пошуковику Google у розділі “зображення” шукати словосполучення “військовий облік”, то перші результати стосуватимуться візуалізації військових квитків, тек із документами тощо. Якщо ж шукати “військовий облік для жінок”, то побачимо жінок-військових, жінок під час шикування та зі зброєю.
За майже десять днів, 26 грудня, Головнокомандувач Збройних Сил Валерій Залужний пояснив, що це не про мобілізацію. І взагалі, у житті українок нічого не зміниться.
Отож, як пояснюють у Міноборони: упродовж 2022 року українки означених професій (у тому числі і ФОПки) мають стати на облік до своїх військових комісаріатів.

При цьому, наступного року це усім українцям можна буде зробити онлайн. Якщо за рік цього не зробити, то передбачені штрафи. Як передає ВВС із посиланням на коментар Валерія Куценка, військового комісара Київського обласного територіального центру комплектування:
– Починаючи з 2023 року, жінок, які цього не зроблять, штрафуватимуть від 850 гривень. А підприємствам загрожує штраф від 5 500 гривень за невиконання закону.
Наразі список професій переглядають у бік зменшення, бо не всі професії зі списку потрібні ЗСУ. Процедура військового обліку жінок покликана для того, аби країна мала уявлення про свої трудові резерви. Про участь у військовий навчаннях без згоди жінок чи участі у військових діях не йдеться.
Жінки та армія: як це працює у світі
Армії країн на різних континентах стають все більш фемінізованими. У своїх країнах до війська входять француженки, американки, британки, китаянки, голландки та норвежки, жительки африканських країн тощо. Наприклад, в арміях країн-членів НАТО служать понад 300 тисяч жінок.
Жінки нарівні із чоловіками військово зобов’язані своїй державі в Ізраїлі. Жінки тут проходять обов’язкову військову службу впродовж двох із половиною років (на півроку менше за чоловіків). Водночас тут можна відмовитись від служби за психологічними чи релігійними міркуваннями.

В Ізраїльському війську служила і поп-виконавиця Нетта, відома своєю перемогою у Євробаченні із піснею “Toy”. Співачка служила та виступала в складі ансамблю військово-морського флоту ЦАХАЛ, а пізніше стала його солісткою.
В африканській країні Еритрея жінки також служать нарівні із чоловіками, однак період служби там менший, аніж в Ізраїлі, – 1,5 роки. Кількість військовослужбовиць у цій країні – понад 25%.
У німецьких військах кількість жінок складає 12% від загальної цифри військових. До 2001 року німкені могли служити лише у тилу. Після рішення суду ЄС жінки отримали право служити у бойових підрозділах.
У Норвегії – першій крані серед членів НАТО, з 2013 року на службу призивають і жінок. Норвежки віком від 19 до 44 років мають стати на військовий облік. Нині близько 27% жінок є військовими.
До лав Збройних Сил України теж входять жінки. Раніше в країні мобілізували понад 200 тисяч військовослужбовиць (за згодою). До війська українки йдуть добровільно. Так залишатиметься і надалі, говорять у Міноборони.