У понеділок, 19 грудня, Центр економічної стратегії (ЦЕС) презентував дослідження щодо того, як українська економіка прожила 2022 рік. У заході взяли участь міністр фінансів Сергій Марченко, голова Національного банку Андрій Пишний та заступник міністра економіки Тарас Качка, які також розповіли про пріоритети у 2023 році.
Головні тези про розвиток української економіки
Кредитування
Міністерство економіки бачить одними із головних своїх завдань координацію роботи бізнесу та безпосередню допомогу йому. Головний інструмент – держпрограма кредитування 5-7-9%.
Також запущено проєкт “єРобота”, коли фактично уряд дає гранти підприємцям: мікрогранти (до 250 000 грн) та гранти малому і середньому бізнесам (до 8 млн грн), якщо ті створюють нові робочі місця.
Підтримка експорту
Євросоюз став абсолютно домінувальним торговельним партнером України. Рекорд був у червні — 87% торгового обороту України було з ЄС. Зараз діє безмитний режим із ЄС і Мінекономіки планує зберегти його у 2023 році.
Крім того, Мінекономіки працює над повним розблокуванням чорноморських портів, зокрема Миколаєва, та розвитком інфраструктури на західному кордоні — від гирла Дунаю до Ягодина.
Ринок праці
Мета уряду – зберегти економічну активність людей, що втратили роботу. Для цього запроваджені програми “єРобота”, “Армія відновлення”, а також програма релокації, яка дозволяє людям зберегти робочі місця.
Можливий інструмент з погляду міжнародних інвестицій — так званий “френдшоринг” – перенесення виробництв до політично дружніх країн.
Головні тези про українську економіку 2022 року
Міжнародна допомога
Російське вторгнення спричинило величезний дефіцит бюджету. Ще в березні-квітні був верифікований обсяг міжнародної допомоги — $5 млрд щомісяця потрібно було Україні. На сьогодні ми отримали від міжнародних партнерів кредитів та грантів на $28 млрд, що не покриває потребу, яка потенційно мала бути $50 млрд. На кінець року обсяг фінансової допомоги може сягнути $31 млрд.
Наступного року Україна розраховує отримати $38 млрд міжнародної допомоги.
Фінансування бюджету
Крім міжнародної допомоги, у 2022 році $12 млрд – сума монетарного фінансування Національного банку. Простими словами, стільки грошей НБУ “надрукував” (звісно, у гривні), аби залатати діри в бюджеті.
Стабільна банківська система
2022 рік показав, що банківська система функціонує навіть за найкритичніших обставин, проте, в новому році перед нею постане новий виклик — можливі блекаути через російські обстріли енергетичної інфраструктури.
Також у 2023 році Нацбанк планує оцінити, яка докапіталізація потрібна банкам і якою насправді є якість їхніх активів. Ще одне завдання НБУ – збільшити кредитування банками корпоративного сектору, бо на нинішньому етапі треба не лише думати про виживання, а й закладати основу для майбутнього розвитку.