Середа, 19 Січня
Shadow
Головна » Актуально » » Знайшли загублене – маєте право на винагороду: пояснюють шепетівські юристи

Знайшли загублене – маєте право на винагороду: пояснюють шепетівські юристи

Знайшли загублене – маєте право на винагороду: пояснюють шепетівські юристи

Сумка, годинник, телефон чи ювелірна прикраса. Натрапити просто вулиці можна на будь-що. Як чинити у такій ситуації, чи потрібно звертатись до поліції, чи маєте ви право на винагороду у разі повернення такої знахідки про все це пояснюють юристи системи безоплатної правової допомоги.

Знахідка – це річ, загублена власником і знайдена іншою особою, і, за можливості, вона повинна бути повернена власнику або іншій особі, що її загубила.

– Якщо ви знайшли загублену річ, то відповідно до українського законодавства ви зобов’язані негайно повідомити про це особу, яка її загубила, або власника речі і повернути знайдену річ цій особі. Якщо ж ви знайшли загублену річ у приміщенні або транспортному засобі, то маєте передати її особі, яка представляє власника цього приміщення чи транспортного засобу, а вона, своєю чергою, набуває прав та обов’язків особи, яка знайшла загублену річ, – говорять юристи.

Якщо особа, яка є власником і її місце перебування не відомі, то слід обов’язково заявити про знахідку територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування.

Та, при цьому, ви маєте право зберігати знайдену річ у себе або здати її на зберігання до територіального органу поліції чи органу місцевого самоврядування, або ж передати знахідку особі, яку вони вказали. Особа, яка знайшла загублену річ, відповідає за її втрату, знищення або пошкодження в межах її вартості лише в разі свого умислу або грубої необережності.

Право власності на знахідку можна набути за півроку після того, як ви заявили про неї територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування за умови, якщо:

  • власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не встановлені;
  • власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявили про своє право на річ тому, хто її знайшов, територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування.

Якщо особа, яка знайшла річ, подала письмову заяву про відмову від набуття права власності на знахідку до органу місцевого самоврядування, то це право переходить до територіальної громади.

Майте на увазі, що у випадку, якщо з’явився власник загубленої речі, особа, яка знайшла загублену річ, має право вимагати від особи, якій вона повернута, або яка набула право власності на неї, відшкодування необхідних витрат, пов’язаних зі знахідкою (зберігання, розшук власника, продаж речі тощо), а також винагороду за знахідку в розмірі до 20 відсотків вартості речі. Якщо власник (володілець) публічно обіцяв винагороду за знахідку, то винагорода виплачується на умовах публічної обіцянки. Проте право на одержання винагороди не виникає, якщо особа, яка знайшла загублену річ, не заявила про знахідку або намагалася приховати її, – коментують юристи.

Довідка: Безкоштовні консультації з правових питань, роз’яснення законодавства (для всіх без винятку осіб), а також безоплатні послуги захисту та представництва в суді (для незахищених верств населення) можна отримати в центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги й бюро правової допомоги.

Проконсультуватися та дізнатися адресу найближчої точки доступу до безоплатної правової допомоги можна за номером: 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги в Україні; цілодобово та безкоштовно в межах України).

Популярні пости