Мережеві супермаркети почали заявляти про обмеження на продаж окремих продуктів, попит на які різко зріс. Зокрема йдеться про сіль, яку з полиць магазинів “змітають”, не зважаючи на колосальний ріст ціни. Сольовий ажіотаж в Україні: чому виник та чи загрожує нам життя без солі. Все це пояснюють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.
Сіль – нове золото
Не більше 6 грамів солі на добу може споживати доросла людина. Купівельний “бум” солі, цукру та оцту припадає на сезон закруток. Проте зараз сіль українці, в тому числі, на півночі Хмельниччини, скуповують масово. Їх не лякає і ціна на цей продукт, що нині значно зросла.
– Зараз у роздріб сіль вже майже не купують. Натомість – оптом. При мені на базарі людина купила 50 кілограмів солі, цього могло вистачити на декілька родин. При цьому ж і ціна – відповідна, – розповідає читачка нашого видання Ольга.
Через надмірний попит українців вітчизняні супермаркети вже ввели обмеження, зокрема, і на її купівлю. Серед тих, що діють у Шепетівському районі, про це заявили торгові мережі “Наш край” та “АТБ”.
– Ми змушені були ухвалити таке рішення. Воно тимчасове, поки ситуація із продовольчим ажіотажем та закупівлями не нормалізується. Тому що деякі покупці закуповуються сильно на користь. Крім того, є й такі, які купують товар у нас, а потім перепродують утридорога, користуючись панікою. Щойно ситуація нормалізується, обмеження буде знято, — розповів журналістам видання “Наше місто” директор Всеукраїнського благодійного фонду «АТБ» Сергій Демченко.
Чому виних ажіотаж
Ажіотаж довкола солі виник після оприлюденення інформації, що держпідприємство “Артемсіль”, що в місті Соледар на Донеччині, через обстріли рашистів зупинило виробництво солі.
– Але у великих мережевих супермаркетах залишається запас солі в декілька тисяч тонн, – пояснюють у ЦПД. – Через великий попит та «можливість заробити» в роздрібних магазинах та на ринках штучно завищують ціну на сіль. Але саме масоване придбання солі у великій кількості й призводить до дефіциту та подальшого підвищення цін!
Також, як розповідають у ЦПД, існує міф про те, що всю сіль викупили крупні виробники. Насправді це – фейк.
– Виробники ковбас та копченостей використовують імпортну спеціально підготовлену сіль. Великі виробники, окрім власних запасів солі на складах, уклали додаткові угоди про постачання солі з-за кордону.
Лишимось без солі?
У медіа та відомих блогерів та кулінарів почали з’являтись лайф-хаки про те, як обійтись без солі або ж чим її замінити. Та чи загрожує нам життя без солі? Окрім тієї, що є в українських запасах та на складах, будуть ще джерела надходження солі. Відтак, Дрогобицька солеварня нині подвоїла свої потужності. Також до України привезуть ще 200 тонн солі з-за кордону. Про це домовилась мережа “Сільпо”.
– Нам, як і всім українцям, болить через те, що підприємство “Артемсіль“ зараз призупинило роботу через бойові дії у Донецькій області. Поки на нашій землі йдуть бої з російськими окупантами, ми домовилися про поставки солі з виробниками в Україні та за кордоном. У квітні ми почали співпрацювати з одним з найстаріших підприємств у Європі — Дрогобицькою солеварнею у Львівській області. У травні ми знайшли нових постачальників у Польщі, Румунії та Туреччині, — про це НВ Бізнес повідомили у Fozzy Group, до якої входить мережа “Сільпо”.
Наразі жителів краю закликають обмежити оптову закупівлю солі.