
Позаду – три місяці повномасштабної війни в Україні, яка принесла стільки горя в мільйони українських родин. Попереду – важка боротьба за свободу та незалежність. І народ виявляє чудеса організованості та мужності у відсічі ворогу. Поки армія тримає фронт, волонтери всього світу об’єднують зусилля для подолання гуманітарної катастрофи в населених пунктах, які постраждали найбільше. Журналісти інформаційного порталу «Хмельниччина північ» дізнавались, як взаємодіють швейцарські та українські доброчинці.
Жахи війни, які увірвались у мирне життя людей, зокрема, на Київщині, залишили після себе розбомблені будинки та понівечені долі. Все це на власні очі бачила Олена Любенська, яка з перших уст розповіла про один з тисяч проєктів добра.

– Я раніше ніколи не волонтерила, – каже пані Олена. – Через війну приїхала з Бердянська і хотіла поновити роботу сироварні на Хмельниччині, адже це – моя справа життя. Було дуже багато пропозицій щодо відкриття в Полонному та Хмельницькому, але я прийняла рішення допомагати жителям Київщини. Мозок і руки відмовляються займатися поточними справами, коли зіткнулася зі згуртованими мешканцями сіл навколо Бородянки. Перший бус з необхідними речами зібрала на свої кошти. Так і поїхала. Після цього зрозуміла: я саме там, де зараз маю бути.
Близько двох місяців Олена везе допомогу. Розповідає, що по засобах гігієни та продуктах харчування потреби у людей є практично закритими. Але багато з тих, хто втратив свої домівки та не виїхав, сплять просто неба під ковдрою, поверх якої – клейонка.
– Десь у той період зі мною зв’язалась наша українська дівчина зі Швейцарії, Анастасія Шинкаренко, і повідомила, що їх доброчинна асоціація готова надати допомогу для потреб жителів сіл навколо Бородянки. Швейцарці працюють виключно у правовому полі і надають кошти офіційним благодійним організаціям в Україні. Тому, отримавши від друзів високу репутаційну оцінку роботи Благодійного фонду Олександра Співака, звернулася з пропозицією співпраці. Фонд дійсно реалізовує багато проєктів, спрямованих на допомогу постраждалим внаслідок війни, і ми також спланували тристоронню діяльність щодо забезпечення тимчасового житла людям. Звучало багато прохань забезпечити дах над головою хоча б у вигляді палаток, – розповідає Олена Любенська.
Завдяки спільним скоординованим діям та бажанню якнайшвидше допомогти людям на Київщині, вже було придбано 13 великогабаритних палаток, де можна як проживати, так і зберігати речі. Найближчим часом відбудеться замовлення ще однієї партії палаток, щоб допомогти більшій кількості людей.


– Палатки, в першу чергу, надали тим, хто взагалі живе фактично на згарищі в селах Загальці, Кухарі та Майданівка. Вони матимуть тимчасову оселю в літній період. Одній жінці, яка має в господарстві корів, я віддала і свої бідони та каструлі, щоб вона могла займатися сироварінням, – розповідає пані Олена. – Відчуваю, що між нами всіма є зв’язок і ми не повинні лишатись осторонь у біді, тому допомагаю та робитиму й надалі все можливе. Рада, що маю однодумців як в Україні, так і в Швейцарії.


Асоціація «Ukraine Hilfe Graubünden» дійсно працює в єдиному пориві з українськими волонтерами. Вона створена в Швейцарії на початку березня 2022, щоб мати більше можливостей офіційно допомагати Україні та співпрацювати з іншими організаціями. Асоціація є неприбутковою і всі її члени вкладають особисті ресурси (матеріальні і нематеріальні) в допомогу людям, які постраждали від війни в Україні.
– Ми не отримуємо коштів за нашу роботу, – ділиться Анастасія Шинкаренко, членкиня асоціації. – У правлінні нашої мультинаціональної асоціації – п’ятеро осіб, але її існування не було б можливим без потужної підтримки від людей, яким небайдужа доля України та українців.
До війни, як розповідає пані Анастасія, більшість членів асоціації та волонтерів були незнайомі, але всього за кілька днів почали працювати разом у бажанні підтримати український народ.
– Усі ми об’єднані спільним бажанням домогти українцям, які постраждали від війни. Ми збираємо фінансові пожертви від фізичних осіб та організацій, а також отримували пожертви у вигляді різноманітної гуманітарної допомоги, яку відправляли до України, – коментує пані Анастасія. – Окрім того, для організації збору, сортування та відправки гуманітарної допомоги нам допомагало дуже багато волонтерів, зокрема, серед місцевого населення. У «найспекотніші» періоди на нашому складі, де збиралася гуманітарна допомога, безкоштовно допомагали по кілька десятків людей.
Вже на другий-третій день війни (26-27 лютого), як розповідає пані Анастасія, відвозили перші вантажі з гуманітарною допомогою до Посольства України в Швейцарії. Згодом, заручилися підтримкою Посольства та почали відправляти вантажівки самостійно.
Загалом від асоціації було відправлено більше 400 тонн допомоги, що включала медикаменти, продукти харчування, засоби гігієни, електроприлади, одяг та різні побутові речі.
– На жаль, окрім благодійних фондів, які працюють в Україні та надають величезну допомогу постраждалим від війни, є також і шахраї, які наживаються на нецільовому використанні пожертв. Тому нам дуже важливо працювати з перевіреними людьми і фондами, які точно передадуть допомогу за призначенням та належно прозвітують про це, – відзначає Анастасія. – Звіти є дуже важливими, особливо для людей, що жертвують. Так вони переконуються, що їх внесок потрапив за призначенням і дійно допоміг постраждалим. Ми раді партнерству з Благодійним фондом Олександра Співака, який працює в правовому полі та реалізовує й інші благодійні ініціативи для допомоги постраждалим від війни.
Отож, завдяки спільним скоординованим діям та бажанню якнайшвидше допомогти людям на Київщині у тристоронній співпраці для них було організовано тимчасове житло.
У Благодійному фонді Олександра Співака кажуть, що радо відгукнулися на таку важливу справу.
– У цей складний для всіх нас час українці єднаються та шукають всі можливі шляхи допомоги тим, хто цього дійсно потребує, – коментує Тетяна Василик, голова Правління Благодійного фонду Олександра Співака. – Ми завжди відкриті до співпраці та підтримки наших співгромадян, яких безпосередньо торкнулась війна. Дякуємо нашим неймовірним партнерам із Швейцарії та України, усім, хто долучається, організовує та втілює справи добра. Віримо, така згуртованість на всіх рівнях наближає перемогу України.