
Таке рішення прийняли нардепи. Як захистять громадян від підвищення тарифів та підтримають газопостачальників і комунальників – далі в матеріалі.
Законопроєкт, що запроваджує мораторій на підвищення цін і тарифів на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення, ухвалила Верховна Рада у першому читанні.
– Це – критично важливий законопроєкт, аби захистити українців від можливих коливань цін. Протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення або скасування буде заборонено підвищувати ціни на тарифи за газ і тепло. Ціна на природний газ для побутових споживачів не може бути більшою, ніж та, що була станом на 24 лютого 2022 року, – повідомляють у телеграм-каналі ВР.
Відповідно до цього Законопроєкту, постачальнику природного газу тимчасово забороняють примусово стягувати заборгованість зі споживачів, зокрема:
- включати цю заборгованість у рахунок на оплату;
- подавати судові позови;
- проводити стягнення цієї заборгованості у примусовому порядку;
- вчиняти заходи з припинення газопостачання у зв’язку з наявністю цієї заборгованості тощо.
Разом з тим, передбачили компенсації збитків і втрат для суб’єктів господарювання у сфері теплопостачання. Вони покриватимуться із держбюджету. Фінансувати витрати, що виникнуть внаслідок введення мораторію, планується за рахунок збільшення видатків спеціального фонду Державного бюджету на 264,3 млрд грн. Відповідний законопроєкт № 7429 депутати також ухвалили в першому читанні.
Здійснювати видатки будуть за рахунок:
• додаткових надходжень від сплати дивідендів, які нараховуються на акції «Нафтогазу», що належать державі (64,4 млрд грн);
• додаткових надходжень від сплати авансового платежу з податку на прибуток при виплаті цих дивідендів (11,6 млрд грн);
• надходжень донорської та іншої міжнародної допомоги, що надається з метою фінансування заходів, спрямованих на врегулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання у період воєнного стану та подальшого відновлення (188,3 млрд грн).