Реформу світлофорів в Україні почали обговорювати минулого тижня. З’явились нові стандарти, які передбачають інший відтінок, а також планують змінити вигляд стрілок, які регулюють напрямок руху. Мовляв, насиченіший зелений колір з синюватим відтінок стане помітнішим на дорозі.
Багато українців вже встигли відреагувати на таке нововведення. У мережі залишають коментарі різного змісту, наприклад:
- Звісно, це саме про переобладнання всіх світлофорів, інакше старі не будуть відповідати ДСТУ і кожен зможе спростувати будь яке порушення ПДР, бо світлофор не відповідає нормам. Питання в тому, що невже заміна всіх світлофорів у воюючій державі це така необхідність? – пишуть користувачі.
Що означають нові стандарти і які відмінності матимуть світлофори?
Про реформу світлофора йдеться у наказі «Українського науково-дослідного та навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості». Це головна українська організація, яка відповідає за стандартизацію. Вона і ухвалила стандарт ДСТУ 4092:2024 на заміну попередньому.
Роз’яснення щодо нових стандартів дав перший заступник начальника департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький. За його словами, нова редакція ДСТУ по світлофорах принципово серйозних відмінностей не передбачає. Їх прийняли з метою гармонізації з Європейськими нормами.
Що має змінитись?
- Колір зеленого сигналу, «смарагдовий», тепер стане насиченішим.
- Світлофори міститимуть таймер зворотного відліку часу – і пішохідні, і транспортні, і велосипедні.
- Стрілки на лінзах світлофорів будуть шевронні, тобто будуть світитися кольором, який виділяється на фоні. Зараз на лінзи світлофорів наносять суцільні стрілки.
- Для велосипедних доріжок будуть світлофори з піктограмою велосипеда праворуч від дороги.
- Будуть спільні велопішохідні світлофори.
Які будуть відмінності?
- Стрілки на лінзах світлофорів будуть шевронні.
- Колір зеленого сигналу світлофору буде зеленим (більш насиченим, приведеним до європейських стандартів).
- Велосипедні світлофори з піктограмою велосипеда та з лінзою 100 мм для велосипедних доріжок та розміщення праворуч від дороги, і лінзою 200 мм якщо світлофор розміщений над дорогою.
- Спільні велопішохідні світлофори.
- Таймер зворотного відліку часу як на пішохідних, так і транспортних, у тому числі – на велосипедних світлофорах.
Додамо, що нововведення стартують з 1 травня 2025 року. Не змінюватимуть всі старі світлофори, а стандарти діятимуть для майбутніх реконструкцій і будівництва доріг.
Що на Хмельниччині?
Журналісти звернулись за коментарем до Служби відновлення та розвитку інфраструктури, аби поцікавитись, що зміниться на дорогах Хмельниччини. Проте від коментарів там відмовились. Пояснили це тим, що до затвердження нових стандартів ще є п’ять місяців.
Тим часом, у комунальному підприємстві «БРЕД» зазначили, що масово міняти лінзи чи світлофори не будуть. Мова йде лише про ремонти чи нове будівництво світлофорів, коли на це виділятимуть кошти. Про це розповів начальник спеціалізованої монтажно-експлуатаційної дільниці при Хмельницькому КП «Бред» Володимир Яковець, передає “Суспільне”.
- Ми хочемо використовувати світлофільтр — це плівка, яка перетворює зелений колір на смарагдовий. Її наклеюватимуть на зелену лінзу світлофора. Попередньо, ми почнемо це робити у березні-квітні 2025 року. Адже, щоб придбати таку плівку, потрібно провести торги на Prozorro, – сказали у комунальному підприємстві.