Кліматичні зміни Землі відбиваються на нашому щоденному побуті. Змінюють ареали поширення ті істоти, які раніше ніколи не з’являлися на нашій території.
Однією з таких істот став отруйний павук-оса, або Аргіопа Брюнніха, як вказано в наукових джерелах.
Про це, зокрема, повідомив у соціальних мережах Володимир Слісарук, житель Грицівської ТГ.
– Будьте уважні,обережні. Сьогодні у нашому селищі помітили павука, який зображений на фото. Це павук-оса, він отруйний, – закликав чоловік у своєму дописі, опублікувавши також фото.
Такі повідомлення зробили ще кілька мешканців Шепетівщини, виявляючи стурбованість появою отруйних павукоподібних істот.
Журналісти нашого порталу провели розслідування щодо шляхів ідентифікації, причин появи та рівня небезпеки цього виду павуків.
Як виглядають?
Павук-оса – один з найбільш яскраво забарвлених павуків помірної зони Європи. Головогруди широкі, світло-бурі, з широкими темними смугами вздовж боків, вкриті густими білими волосками. За смугастим забарвленням черева нагадує ос, звідки й інші назви «павук-оса», «павук-зебра» тощо. Ноги довгі, світло-бурі, з чорними кільцями чи плямами.
Дорослі самиці мають розмір від 1 до 2,2 см. Самці дрібніші, менш яскраві, до 5—8 мм у довжину і значно тендітніші.
Живляться в основному кониками, бджолами, іншими комахами. Павук ловить жертв у сітку та рухами задніх ніг швидко обертає жертву, замотуючи її в кокон. Після цього кусає її та вводить отруту, яка є одночасно травним соком.
Як розмножуються?
У серпні самиця аргіопи робить декілька глечикоподібних жовтуватих коконів, куди відкладає кілька сотень яєць. Кокони ззовні вкриті щільним павутинням, що нагадує пергамент, а всередині павутина більш розпушена і забезпечує збереження яєць взимку. Розміри кокона — 2 см у довжину, 1,5–2 см у діаметрі, ширина «горлянки» близько 1 см. Навесні з яєць виходять маленькі павучки, кожен з яких приблизно через тиждень починає будувати власну ловильну павутину. У період цього тижня вони розселяються, іноді здіймаючись у повітря на павутинках.
Чому з’явилися на нашій території?
Загалом павуки-оси поширені в субтропічному поясі Європи, Середній Азії, Китаї, Далекому Сході, Японії.
До 1930 року більшість європейських аргіоп тигрових зустрічалися лише у теплих і вологих районах Середземномор’я, приморської Франції, західної Німеччини, Північного Причорномор’я.
У визначнику павуків СРСР 1971 року північною межею поширення аргіопи тигрової названо північний кордон України, південні межі Брянської, Тамбовської, Орловської, Самарської областей Росії. У 1990-х—2000-х роках було зафіксовано появу аргіоп у Фінляндії, Швеції, Норвегії, Прибалтиці, центральній частині Росії.
Експансії теплолюбного виду павуків сприяє глобальне потепління, вирубування лісів та розвиток залізничного сполучення і торгівлі між Європою та Азією.
Наскільки небезпечні для людини?
Отрута аргіопи тигрової не несе загрози для життя людини, а довжина кігтиків не дозволяє прокусити грубу шкіру. Отрута аргіопи діє, в першу чергу, як паралітичний агент, знерухомлюючи м’язи.
Як повідомляють постраждалі, укус може бути досить болючим і дійсно схожий на укус оси. Біль триває досить довго, іноді до трьох днів. Інколи утворюється нарив на місці укусу.
Що робити у випадку укуса?
Першу допомогу можна надати в домашніх умовах — достатньо пити багато води і зняти запалення з місця укусу.
Актуальним буде антибіотик, щоб допомогти запобігти розвитку інфекції. Безрецептурний спрей або мазь, наприклад, бацитрацин або неоспорін, містять антибіотики, які перешкоджають росту бактерій навколо рани. Гідрокортизон-крем допоможе зняти запалення з місця укусу. Цей препарат діє як протизапальний засіб для зменшення набряків. Препарати проти свербіння або оральні антигістамінні препарати також можуть допомогти зменшити подразнення і свербіж навколо місця укусу.
Проте найкращий варіант – звернутися до сімейного лікаря, який огляне укус та зробить об’єктивну оцінку ситуації. Традиційне гасло медицини попереджає: «Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров’я»