Четвер, 28 Березня
Shadow
Головна » Актуально » » Панський секрет: що заховав таємничий поляк на Судилківщині?

Панський секрет: що заховав таємничий поляк на Судилківщині?

Панський секрет: що заховав таємничий поляк на Судилківщині?

Він вийшов із потяга з Варшави на невідомому вокзалі наприкінці 19 століття. Чоловіка оточували ліси, поля та жодної живої душі у радіусі двох кілометрів. Агроном Сигизмунд Барадецький (Бардецький) приїхав до України, шукаючи ліпшої долі. Якраз нещодавно з Польщі до Полонного цим шляхом проклали залізницю. Свій вибір він зупинив на невеликому поселенні у сучасній Судилківській ТГ. Так почалась історія Бардецького у Новичах.

Переїзд у селі Новичі. Сучасний вигляд

Його історія сьогодні – більше легенда. Достовірно відомо, що пан викупив у Потоцького, який тоді володів цими територіями, 200 десятин орної землі, 100 десятин лісу і сіножаті і розпочав своє господарювання.

Як переповідають місцеві, Бардецький перевіз до Новичів свої маєтності: прислугу та працівників, розбудовуючи помістя уже тут – наймав для роботи місцевих людей.

– Будівництвом керували польські спеціалісти. За чотири роки було побудовано різні господарські будівлі: корівники, свинарники, стайні для корів та коней. Був висаджений великий сад, у якому росли різні сорти яблунь, груш, слив, вишень, черешень, а обсаджено все це ялинами, які збереглися і до сьогодні, – йдеться в історії села Новичі.

Поблизу маєтка викопали і став, який на сьогодні висох та залугувався. Поруч водойми повадно прогулювались павичі.

Окрім того, відкрив пан і своє виробництво – в місцевій цегельні працювали і жителі громади. А на старіших будинках у Новичах й досі можна знайти на цегельній кладці мітку “ЦБ”. Як згадуючи місцеві, тоді їх і прабатьки мали роботу, і, за сприяння, їх діти мали де навчатись.

У 90-х роках ХІХ століття за допомогою Сигизмунда Бардецького та багатших селян у селі Новичі було розпочато будівництво нової двоповерхової дерев’яної церкви та будинок для приходської школи. В школі працював один учитель. В класах було по 5 – 7 учнів, переважно хлопчаки. Вчитель харчувався у тих батьків, дітей яких навчав.

Такий перебіг життя у селі порушили совіти, що у 1917 дійшли з революцією і до Новичів. Бардецький покинув ці землі, його маєтності розділили між людьми. А на місці садиби в різні роки були школа, комсомольський збір тощо.

Територія колишніх маєтностей

Зараз від панських маєтностей лишились лише сосни та легенда про те, що, полишаючи країну, Бардецький десь заховав свої скарби. Охочі вірити в це навіть приїздили до Новичів та намагались розшукати втрачені скарби. Однак, це лише легенда. А може ні?

Фото: Олег Сироватко

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.