Вівторок, 7 Грудня
Shadow
Головна » Актуально » » Підземна галерея, артефакти часів Золотої Орди, монети: на Хмельниччині археологи проводять дослідження

Підземна галерея, артефакти часів Золотої Орди, монети: на Хмельниччині археологи проводять дослідження

Підземна галерея, артефакти часів Золотої Орди, монети: на Хмельниччині археологи проводять дослідження

На Хмельниччині, а саме у Кам’янці-Подільському, археологи під час досліджень скверу біля Вірменського бастіону виявили підземну галерею та артефакти трипільської культури та часів Золотої Орди.

Дослідження в сквері поблизу Вірменського бастіону проводились на замовлення Музею мініатюр «Замки України». Для облаштування додаткового входу з вулиці Замкова вздовж муру була закладена траншея завдовжки 8 м і завширшки 3 м. Мур споруджений у другій половині ХХ ст. при облаштуванні скверу. Колись тут існував проїзд із вулиці Францисканської на сучасну Замкову. Археологічні дослідження в цьому місці дали цікаві та несподівані результати, – розповів Павло Нечитайло, кандидат історичних наук, керівник Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба» Інституту археології НАН України.

На глибині 0,4-0,5 м в південній частині траншеї виявили кут кам’яниці, що відома з планів середини XVIII ст. Увесь інший простір траншеї був зайнятий засипкою, в якій зустрічались артефакти трипільської культури, раннього залізного віку, доби середньовіччя і нового часу.

Вже на глибині 3 м археологи натрапили на фрагмент фундаменту більш ранньої кам’яниці, що датується XVII ст., а поруч – залишки господарської ями другої половини ХІІІ – першої половини XIV ст., коли місто було частиною Золотої Орди.

– Також серед матеріалів того часу були фрагменти чаш на кільцевому піддоні, одна з яких вкрита зсередини поливою, та монета. Ми сподіваємося, що монета допоможе чіткіше датувати золотоординську яму, – додав Павло Нечитайло.

Північніше було відкрито заглиблений котлован житла кінця XVI – початку XVII ст., який зруйнував надзвичайно цікаву споруду більш раннього періоду. Після зачистки котловану житла в північній частині під стовповою ямою відкрився фрагмент підземної галереї.

Підземелля видовбане в підземний спосіб частково в суглинку і скельних породах. Має ширину 1 м, висоту 1,8 м. У місці виявлення склепіння пошкоджене котлованом житла. Продовження галереї в північно-східному напрямку теж повністю завалене. Втім, відкриття навіть невеликого фрагменту подібної підземної архітектури є великою удачею, – зазначив Нечитайло.

Керівник експедиції наголошує, що це одна з рідкісних підземних галерей на Західній Україні, зведена раніше XVII століття.

Популярні пости