Другий день після Великодня традиційно в Україні називається «Поливаним понеділком». Проте в своєму дослідженні цього свята журналісти порталу “Хмельниччина Північ” зіткнулисяся із тим, що в Шепетівському районі мало хто знає про таку традицію.
Сьогодні християни східного обряду, православні та греко-католики, у другий день Великодніх свят відзначають Світлий понеділок, або Поливаний понеділок. Тим самим, продовжуючи українську традицію щодо возвеличення подвигу Ісуса Христа.
Після Божественної Літургії духовенство разом з вірянами проходять навколо храму. Процесія заходить в усі чотири кути і сповіщає Євангеліє на чотири сторони світу, лунають святкові дзвони. Традиційно священослужителі дозволяють в цей день грати на дзвонах усім охочим.
Чому ж саме «Поливаний» понеділок?
Склалось так, що українці, та й інші слов’янські народи, в цей день обливалися холодною водою. Потрібно було облити свого родича, друга чи просто близьку людину для того, що вона була здоровою весь наступний рік.
Інші назви Світлого понеділка – це “Поливаний”, “Обливаний”, “Волочильний”. Вони походять від ритуалів зустрічі весни, пробудження природи. Обливали водою частіше за все дівчат, але і хлопці між собою на вулиці влаштовували справжні водяні бої. На жаль, збереглась така Великодня традиція здебільшого в західних регіонах України.
Схожі традиції існують і в деяких країнах Європи. Зокрема, в Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині обливання себе, інших людей, а подекуди і будинків чистою джерельною водою є символом весняного очищення.
У Світлий понеділок є також традиція ходити в гості до родичів, друзів, пригощати один одного великодніми смаколиками, освяченими у церкві напередодні. Вигукуючи “Христос Воскрес!”, вітаються люди в цей день і обмінюються писанками. Діти відвідують своїх хрещених батьків, дідусів і бабусь, несуть їм паски та крашанки. Ті, своєю чергою, пригощають солодощами.
Світлий Понеділок є великим святом, який поєднує у собі не лише релігійні традиції та обряди, але і звички українського народу.
Раніше ми писали про те, які паски напекли господині в Шепетівському районі (фото).