П’ятниця, 1 Березня
Shadow
Головна » Актуально » » Попередити хвороби простіше та дешевше: які аналізи та обстеження за нас оплачує НСЗУ

Попередити хвороби простіше та дешевше: які аналізи та обстеження за нас оплачує НСЗУ

Попередити хвороби простіше та дешевше: які аналізи та обстеження за нас оплачує НСЗУ

Будь-який пацієнт, який уклав декларацію з сімейним лікарем, може отримати базові обстеження за Програмою медичних гарантій. Для проведення обстежень необхідно направлення від сімейного лікаря або вузького фахівця.

 • Попередити хвороби простіше та дешевше, ніж лікувати їх. На жаль, більшість людей йдуть до лікаря, тільки, коли “притиснуло”, але є надія, що можливість зробити якісь обстеження безкоштовно стане поштовхом і для профілактики недуг. Особливо, якщо ви хочете жити довго та якісно, – зазначають медики.

На допомогу – гід за рекомендованими базовими обстеженнями, платити за які не потрібно. А з повним переліком безкоштовних послуг можна познайомитись на сайті НСЗУ в розділі “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”.

Обов’язкові аналізи

Щорічно, незалежно від віку, відсутності скарг і супутніх захворювань, треба здавати:

 • загальний аналіз крові;
 • аналіз крові на рівень глюкози чи кров «на цукор». Він обов’язковий, якщо у вас є близькі родичі з діабетом або надмірна вага;
 • аналіз крові на загальний холестерин;
 • аналіз крові на глікований гемоглобін – тільки у разі, якщо рівень цукру виявився підвищеним;
 • загальний аналіз сечі;
 • біохімічний аналіз крові.

Усі пацієнти, які уклали декларацію з сімейним лікарем, можуть отримати у нього направлення та здати ці аналізи або в цій медустанові, або в лабораторії, з якою лікарня уклала договір. Вона може бути як державна, так і приватна.

Обов’язкові обстеження

Направлення на обстеження виписує сімейний лікар чи вузький фахівець, у якого лікується пацієнт. Безкоштовно його можна зробити в будь-якій медустанові, яка уклала договір з НСЗУ щодо пакету “Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”.

Адресу та контакти повинен надати лікар, який видав направлення. Або це можна дізнатися у контакт-центрі НСЗУ за номером: 16-77. Про всяк випадок, краще заздалегідь уточнити в обраній лікарні, чи проводиться потрібне обстеження, чи є фахівець, і тоді записатися.

Щорічно необхідно зробити:

 • УЗД органів черевної порожнини;
 • УЗД органів малого тазу – для жінок;
 • рентгенографія органів грудної клітки або флюорографія, електрокардіографія.

З 30 до 40 років

Для чоловіків перелік не поповнюється нічим новим, а ось жінкам рекомендується раз на рік проходити обстеження молочних залоз у мамолога. Якщо лікар вважатиме за необхідне, він видасть направлення на додаткове обстеження – УЗД молочних залоз. З направленням його також можна зробити безкоштовно.

З 40 до 50 років

У жінок до списку додається мамографія – один раз на рік, направлення видає сімейний лікар або мамолог.

У чоловіків – огляд уролога, теж раз на рік. До нього потрапляють із направленням від сімейного лікаря, а вже він після огляду, у разі потреби, випише направлення на аналіз крові на ПСА-тест (простат-специфічний антиген) – для виявлення раку простати.

Від 50 років і старше

У цьому віці жінкам один раз на 5 років потрібно проходити ще й колоноскопію. НСЗУ оплачує не лише проведення процедури, а й анестезію та гістологічне дослідження матеріалу.

Чоловікам рекомендується не лише колоноскопія кожні п’ять років, а й щорічне здавання аналізу калу на приховану кров.

А якщо вимагають грошей?

Буває всяке: розповіді про те, що безкоштовно – тільки у стаціонарі або у лікарні за місцем проживання, що без благодійного внеску аналізи не беруться, а обстеження не проводяться. Що робить у таких випадках адекватний пацієнт: не влаштовує скандал і не лізе у бійку, а ділиться усією зібраною інформацією. А саме: повідомляє, що йому відомо про перелік безкоштовних послуг, що він перевірив на сайті НСЗУ наявність договору з лікарнею, що інформація про пакет послуг, який його цікавить, є на сайті. За потреби, можна показати все це у телефоні.

А якщо не допомогло, робить три кроки:

 • йде до завідувача відділення або головного лікаря;
 • пише скаргу до Департаменту охорони здоров’я міста чи області;
 • подає електронну скаргу на сайті НСЗУ та звертається до контакт-центру НСЗУ за номером: 16-77.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.