За тиждень після світлого свята Великодня віряни відзначають Провідну неділю. Її ще називають Поминальною. Цього дня та в наступні кілька днів прийнято приходити на кладовище і вшановувати пам’ять померлих родичів та знайомих, помолитися за близьких, які покинули цей світ.
Обряди та звичаї у поминальні дні
Прийнято вважати, що на Великдень Бог відпускає душі померлих на землю. Впродовж тижня після Великодня заведено виставляти на вікно запалену свічку, щоб душі знайшли дорогу додому, а також кілька крашанок, щоб задовольнити їхній голод.
У поминальну неділю душі повертаються на небо. От родичі і приходять на цвинтар попрощатися. А якщо в цей день іде дощ, то якась із душ нібито плаче через те, що Господь її не відпустив за гріхи.
Насправді традиція проводів з’явилася раніше від християнства і має язичницькі корені. Язичники поминали родичів у період весняного відновлення природи. В ті часи це дійство символізувало колообіг “життя-смерть-життя”. Вважалося, що спільна із покійними трапеза живим додавала впевненості у сьогоденні, а мертвим допомагала заспокоїти дух.
Коли ця традиція перекочувала до християнства, її дещо змінили. Почали відспівувати молитви не тільки в церквах, але й на цвинтарі. Освячували їжу, а вже тоді, біля могил, ділилися свяченою трапезою. Серед особливих страв виокремлюють: паску (можна залишити освячену ще з Великодня), книші, коливо, пироги, фарбували нову порцію крашанок.
Поминальні підготування починаються з того, що потрібно прибрати могилки. Етнографи зазначають, що здавна могли починати прибирання ще до Великодня.
У день проводів потрібно вітатися з могилками й казали: “Дай нам, Боже, щастя, здоров’я, всякого добра, а померлим дай, Боже, лежати та цю землю тримати”.
Заведено запалювати на могилі свічку з чорною стрічкою.
Що можна і не можна робити у поминальний тиждень?
Споживати принесені наїдки на кладовищах продовжують і зараз, вже і в християнстві. Проте церква не рекомендує цього робити.
Християни мають ділитися з тими, хто потребує. Тому краще віддати кілька пасочок у притулок для бездомних людей.
Прикрашання могил пластиковими штучними квітами – ще одна народна традиція, але вона шкідлива для екології. Краще посадіть кущики справжніх рослин.
Прикмети Провідної неділі
Люди вірили, що довге і щасливе життя їм могли дарувати молитви, прочитані вранці на Провідну неділю.
Якщо у Поминальну неділю молоді люди без пари не братимуть участь в обіді, то від них відвернеться удача – цьогоріч точно не заведуть сім’ю.
Якщо обмити джерельною, святою водою ікони, то таким чином покращите свій матеріальним стан.
Також у цю неділю вмивалися джерельною або свяченою водою. Проте є певне послідовність: старші у сім’ї завжди вмивали спочатку молодших, а потім вже й самі себе.