Курс курячого яйця до гривні – стабільно високий, настільки, що українці почали робити меми вже і про це. Коли ситуація нормалізується і чи повернемось до попередніх цінників на яєчних прилавках, розповіли у Мінагрополітики.
За прогнозами Міністерства аграрної політики та продовольства України, ціна на яйця зменшиться буквально через два-три тижні. Вже наприкінці жовтня ціна почне поступово зменшуватись. А на початку листопада нормалізується.
– Так, до початку повномасштабного вторгнення рф, у січні-лютому 2022 року вартість яєць в Україні (за 10 шт.) становила близько 35 грн. У травні–червні ціна на них впала нижче собівартості – до 16,5- 17 грн. У липні–серпні вона дещо вирівнялася, але все ж залишалася на рівні собівартості й становила 25,5–26 грн. У вересні почала знову зростати, протягом місяця повернувшись і навіть досягнувши довоєнної позначки в 30 грн. У жовтні вона збільшилась, у порівнянні з вереснем, ще на 23,5 %, – кажуть у Міністерстві.
На ціну на яйця впливає, зокрема і сезонність. В окремі періоди вони зазвичай дорожчають, але цьогоріч скоротилися обсяги виробництва через бойові дії. Зокрема припинили свою роботу/ зменшили виробничі потужності на низці українських підприємств: ТОВ «Дмитрівська птахофабрика» Донецької обл., ФГ «Стимул 777» Луганської обл., філія «Богодухівська птахофабрика» Харківської обл., ПАТ «Птахогосподарство Авангард» Херсонської обл.
По-третє, через стрімке падіння цін влітку, які були нижчими від собівартості, в Україні різко скоротилося поголів’я курей, яке поки що не відновилося в необхідній кількості. Також в умовах війни було частково призупинено інкубацію яйця для отримання молодняку птиці.
В Україні, за даними Міністерства, оптова-відпускна ціна курячих яєць – 43 грн за десяток. Проте, як коментує перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, уже наприкінці жовтня – на початку листопада ціна піде на спад і стабілізується.
Через військові дії, знищення птахівничих комплексів, проблеми з логістикою різко скоротилося поголів’я курей та виробництво в цілому. Виробники яєць змушені були продавати продукцію нижче за собівартість. З вересня відновився сезонний споживчий попит, але кількість поголів’я в областях, в яких традиційно вирощують яєчних курей, ще не відновлено, на це потрібно щонайменше два-три місяці. В результаті, на ринку пропозиція яєць знизилась, що спровокувало стрибок цін, – пояснив він.