Карієс, парадонтит чи, навіть, повна втрата зуба: такими можуть бути наслідки занедбаного зубного нальоту, каже лікарка Фенікс-Дент Надія Августінова. Вона пояснює, що нехтувати нальотом ні дорослим, ні дітям не можна.
Слина, як біологічна плівка, вкриває наші зуби, захищаючи емаль. Якщо неправильно чистити зуби, то на емалі починають множитися мікроби. В середньому зубний наліт містить понад три сотні видів бактерій. Наліт може провокувати:
- неправильний прикус;
- підбір та використання невідповідних засобів гігієни (щітки чи пасти);
- зловживання цигарками, чорним чаєм чи кавою;
- неправильне харчування, дефіцит твердих продуктів;
- патології чи захворювання.
– Тобто, наліт може бути, як причиною захворювань, так і наслідком проблем зі здоров’ям, – пояснює Надія Августінова. – Спершу зубний наліт м’який і його важко помітити, бо збирається він на внутрішній поверхні зубів та у міжзубних проміжках. Далі він твердне, перетворюючись на, так звані, “камені на зубах”.
При якісному та системному чищенні, вдома та у лікаря, цього можна уникнути. Але при недостатній чи неякісній гігієні ротової порожнини наліт спричиняє карієс чи його ускладнення, такі як пульпіт, періодонтит.
– Наліт на зубах може бути різного генезу, відповідно мати відміни у кольорі, – каже лікарка, – коли ми говоримо про, умовно, найбезпечніший тип нальоту – білий, то він утворюється тоді, коли у зубів недостатня гігієна. Прибрати його легко – звичайним чищенням.
Чорний наліт (його найчастіше можна побачити на молочних зубах) сигналізує про грибкове ураження ротової порожнини, проблеми із кишково-шлунковим трактом або глистяну інвазію.
– І якщо ми говоримо про такий наліт саме на молочних зубках, не можна запускати цей процес, бо разом із зубом проблема не випаде. Лише уявіть, що впродовж усього часу, поки ви нехтували стоматологічним здоров’ям дитини, в її організмі збільшувалась кількість хвороботворних бактерій. Вони могли вразити кістки щелепи, м’язи, інфільтруватися в кров чи КШТ. Якщо ви маєте будь-які підозри щодо стану свого здоров’я, – радить Надія Августінова, – найкращим рішенням буде звернутися до лікаря.
У разі, коли наліт не загрожує вашому чи здоров’ю вашої дитини, лікар порадить пасту, щітку чи ополіскувачі, що підходять саме цій ситуації. Якщо наслідки вже відчутні, можна буде запобігти ускладненням та вилікувати причину.
– У жодному разі не можна самостійно намагатися “виводити” наліт чи камені самостійно абразивними чи хімічними маніпуляціями, – каже лікарка. – Це лише погіршить ситуацію.