Субота, 13 Квітня
Shadow
Головна » Актуально » » Шепетівський ЦПМСД: про вакцинацію від вірусів папіломи людини

Шепетівський ЦПМСД: про вакцинацію від вірусів папіломи людини

Шепетівський ЦПМСД: про вакцинацію від вірусів папіломи людини

Чи знаєте ви, що 97% випадків раку шийки матки можна запобігти вакцинацією? Ні, вакцини від раку ще не винайшли. Натомість є вакцини проти вірусів, які можуть призвести до його розвитку, — вірусів папіломи людини (ВПЛ).

  • Це група вірусів, які передаються статевим шляхом і можуть спричиняти папіломи на шкірі, геніталіях чи слизовій горла, а також викликати рак. Існує близько 200 серотипів вірусу папіломи людини. Переважна частина з них не завдають значної шкоди здоров’ю, проте є й такі, що призводять до раку, – розповідають медики Шепетівського ПМСД.

ВПЛ є причиною майже всіх випадків раку шийки матки. Крім того, зараження ними може призвести до раку вульви, пеніса, ануса і прямої кишки, горла, а також до виникнення анальних та генітальних кондилом (“бородавок”).

  • Упродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Інфекція не означає неодмінний розвиток раку, адже у більшості випадків вірус зникає з організму, без проявів. Але не завжди. Є низка, так званих, високоонкогенних серотипів ВПЛ, інфікування якими збільшує ризик розвитку раку, – додають у медцентрі.

Заразитися ВПЛ можна під час сексу, зокрема й орального. На жаль, презервативи не дають 100% захисту від цього вірусу, адже він передається не через еякулят чи вагінальні рідини, а через контакт геніталій і промежини.

Від кількох онкогенних типів вірусу папіломи людини є вакцина. Вона ефективно запобігає хворобам, які викликають ВПЛ.

  • Щепитися варто всім дівчатам з 9 років. За можливості, хлопчикам теж краще отримати цю вакцину, адже ВПЛ може стати причиною раку ануса, пенісу і гортані в чоловіків. Найкраще пройти повний курс щеплень до початку статевого життя, але можна щепитися і пізніше, – наголошують медики.

Скільки доз вакцини потрібно? Схема залежить від конкретної вакцини. Дівчаткам та хлопчикам 9-14 років вводять 2 чи 3 дози вакцини. Дітям від 15 років та дорослим потрібні 3 дози.

  • В Україні зареєстровані три вакцини від ВПЛ і всі вони захищають від двох найбільш поширених високоонкогенних типів ВПЛ – 16 та 18. Деякі з них захищають ще й від інших типів вірусу, – зазначають у МОЗ.

Вакцинація від хвороб, що зумовлені ВПЛ, не входить до національного календаря щеплень, гарантованих державою. Та деякі міста та громади періодично закупають вакцину для дівчат 9-14 років. Тому варто запитати в педіатра чи сімейного лікаря дитини, чи доступна ця вакцина у вашій місцевості. Часто про це повідомляють у вайбер-чатах лікарні та розміщують оголошення в реєстратурі. Вакцинацію хлопців, старших дівчат та дорослих завжди платна. Вакцину можна купити в аптеці та зробити щеплення у сімейного лікаря чи в приватній клініці.

У 2022 році ВООЗ оновила рекомендації (https://bit.ly/3uWyXOv), за якими дітям від 9 років та дорослим до 20 років може бути достатньо і однієї дози вакцини в рамках національної програми вакцинації.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.