Війна в Україні триває 80 днів. У тих регіонах, де немає бойових дій, і місцеві жителі, і підприємства та бізнеси намагаються бути максимально ефективними, аби підсилити волонтерський, соціальний та економічний фронти країни.
– “Відійшовши” від перших двох тижнів “суспільного шоку”, наші підприємства почали пристосовуватись до нових, воєнних, реалій, де ми тепер не просто якісно робимо свою роботу і наповнюємо бюджети, а й несемо соціальну місію і тримаємо економічний фронт, – розповідає Григорій Олійник, директор стоматологічної клініки “Фенікс-Дент”.
З економічної точки зору, пояснює підприємець, бізнеси вже були випробувані кризою. Її підприємцям свого часу приніс COVID-19, тому ті, хто не “зламався” чи закрився тоді, можуть вистояти і в інших несприятливих для бізнесу умовах.
– Інше питання – зміна планів, пріоритетів та форматів роботи, – додає Григорій Олійник, – це, звісно, ускладнення у логістиці, адже – море та повітряний простір. У нашому випадку це грає роль при закупівлі витратних матеріалів, частин обладнання тощо.
Основна стратегія – вижити
– До війни наше підприємство планувало розширення та нарощення потужностей. Ми придбали земельну ділянку і в планах було розробити проєкт будівництва клініки. Зараз ми тимчасово заморозили цей процес і, загалом, не будуємо амібтних та обширних планів. Нині у нас всіх – бізнесів і людей, ключова стратегія – вижити, – розповідає Григорій Олійник.
Аби вижити економічно, говорить Григорій Олійник, переглянули свій бюджет та витрати. При цьому, не економлять на зарплатах та податках.
– У нас була добра традиція – пригощати наших клієнтів та гостей фірмовими шоколадками. Нині, на жаль, від цієї практики, як ще від декількох добрих речей, довелось відійти, – пояснює він. – При цьому, ми максимально чесні у співпраці з державою, адже розуміємо, що саме бізнес на тих територіях, де немає бойових дій – насичення кровообігу економіки.
Так працівники “Фенікс-Денту” отримують свої зарплати у повному обсязі, а підприємство відмовилось від податкових знижок чи підтримки держави.
– Так, у нас працюють лікарі, які приїхали із кризових регіонів, і є державна програма, яка підтримує бізнес, що працевлаштовує у себе переселенців. Але ми ж взяли людей на вакантні місця, а не створювали нові спеціально для них. Тому у відшкодуваннях, як і в знижці на податок, ми просто не маємо потреби, а тому і морального права цим користуватись, – підкреслює директор.
Кожна перемога – важлива
Зараз у своїй роботі, каже Григорій, “Фенікс-Дент” орієнтується на дещо інші показники, аніж до війни. Єдине, що лишилось незмінним, додає, це – клієнторієнтованість.
– З початком війни ми, як більшість підприємств в Україні, втратили у доходах, – пояснює Григорій Олійник. – Частина наших пацієнтів виїхала до інших регіонів чи за кордон.
При цьому, коментує він, кількість людей, яким їх лікарі надали допомогу, зросла.
– Ми надаємо невідкладну меддопомогу нашим захисникам та захисницям, а також ВПО, які зареєструвались у Шепетівській громаді. Це – наш вклад у спільну справу, яким наша команда дуже пишається.
Це, додає Олійник, мотивує і саму команду.
– Коли ми бачимо кількість людей, яким допомогли, даємо людям відчуття захисту та соціальної стабільності, зізнаюсь, це нас надихає.
Зараз команда “Фенікс-Денту” працює у нових реаліях і планує життя після війни. Адже, як жартують, мають пройти ще десятки курсів, які перенесли через бойові дії, та подарувати своїм пацієнтам тисячі посмішок.