Субота, 24 Лютого
Shadow
Головна » Актуально » » У сусідній з Хмельниччиною області знайшли давньоруську писанку

У сусідній з Хмельниччиною області знайшли давньоруську писанку

У сусідній з Хмельниччиною області знайшли давньоруську писанку

Ви можете почути історію буквально: у сусідній Рівненській області у Дубенському знайшли писанку, віком майже у тисячу років. При струшуванні писанка видає звук.

Джерело: Дубенський замок у фб

Знахідку виявили цьогоріч у листопаді під час археологічних шурфувань на території замку князів Острозьких у м. Дубно.

Писанка знаходилася у частково дослідженній ямі з фрагментами посуду кінця ХІ – початку ХІІ ст., що перерізала об’єкт Х ст. На основі аналогій оздоблення і кольористики використаних полив, виріб відноситься до продукції київських ремісників. На думку дослідників, такі писанки виготовлялися у майстернях, що спеціалізувалися на виготовленні керамічних полив’яних плиток на підлогу – дорогому і престижному елементі оздоблення багатих садиб і палаців Київської Русі.

У системі дохристиянського світогляду давніх слов’ян яйце втілювало образ джерела народження та оновлення світу.

З розквітом давньоруського ремесла багато прикрашені яєчка набули значення оберегу від злих духів, своєрідного сувеніру, чи й можливо, іграшки, що притягує добробут і достаток у дім. Для цього, зокрема, у пустотілу середину писанки було покладено маленьке калатальце, тому вона видавала характерний звук.

Писанки перестають виготовляти зі зміцненням християнства у середині ХІІ ст.

Писанка, знайдена у Дубенському замку, пов’язана з періодом літописної історії міста Дубен. У той час територію, на якій було збудовано бастіонний замок, займав окольний город, де стояли заможні двори бояр, купців та ремісників, наближених до княжих посадників Дубна, чи й самого князя. Шляхом торгівельних та культурних зв’язків із Києвом писанка потрапила до когось із цих мешканців окольного города. Такі писанки, особливо у добре збереженому стані, є рідкісною знахідкою на землях Київської Русі.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.