П’ятниця, 29 Березня
Shadow
Головна » Актуально » » Великдень за західним обрядом на Шепетівщині: свято в умовах карантину

Великдень за західним обрядом на Шепетівщині: свято в умовах карантину

Великдень за західним обрядом на Шепетівщині: свято в умовах карантину

Цьогоріч Великдень у християн східного і західного обряду святкується з різницею майже в місяць. Вже 4 квітня частина жителів Шепетівського району зустрічатимуть свято Світлого Воскресіння Христа. Детальніше про це свято нам розповів настоятель шепетівського храму Воздвиження Святого Хреста о. Бернард (Петров).

Що таке піст і як варто підходити до святкування?

Якщо відповідь на це питання знають прихожани, то люди, які рідко відвідують церковні заклади, не завжди орієнтуються в значенні цих обрядів.

– Великодній, або Великий Піст, упродовж століть для вірян є часом навернення до Бога, молитви, посту, розважливого ставлення до духовних канонів та покаяння, часом на роздавання милостині для бідних, убогих. Також це нагода до ґрунтовного іспиту своєї совісті та прийняття Найсвятішого Таїнства Євхаристії, – розповідає отець Бернард.

У неділю, 28 березня, християни західного обряду відзначали Вербну неділю. У цей день, згідно з християнським вченням, Ісус в’їхав до Єрусалиму, де його вітали біля воріт пальмовим гіллям та славослів’ям. А вже за кілька днів та ж юрба прирече його на засудження та розп’яття за гріхи людства.

– У християнстві Вербна неділя розпочинає Великий (Страсний) Тиждень. Понеділок, вівторок і середа Страсного тижня — дні, які спеціально присвячені таїнству примирення, – продовжує о. Бернард.

З понеділка по середу Страсного тижня Ісус день проводив в Єрусалимі, навчаючи і проповідуючи в храмі, а вночі він йшов на відстані близько 3 км до сусідньої Віфанії, щоб провести там ніч. Приймав у своєму домі Спасителя та його учнів Лазар, висловлюючи подяку за недавнє воскресіння його з могили.

Та найважливішою частиною Страстного тижня є Святе Пасхальне Тридення — група церемоній та служб, що відправляються у Великий Четвер, Велику П’ятницю та Велику Суботу. Це згадка про найбільш важливі події в історії спасіння світу: установа Євхаристії, страсті та смерть Христа, Його воскресіння.

Господь Ісус Христос уклав Новий Заповіт між Богом і людьми ціною Власної Крові, – продовжує свою розповідь отець Бернард.

Найбільший траурним днем є Велика П’ятниця. Тоді з вівтарів зникають квіти та свічки, а ікони з зображенням Христа заховані. В другій половині дня відправляється унікальна п’ятнична літургія Страстей Христових.

На початку Літургії у цей день священики лягають долілиць на підлогу перед вівтарем, виражаючи повну покору Богові. Священники читають або співають, як правило, з розподілом на ролі, опис Страстей Господніх згідно Євангелія св. Йоана. Після проповіді в дуже урочистій молитві священники поручають себе та вірних Богу, тим самим висловлюючи бажання Христа, – спасіння світу та кожної душі. Далі відбувається поклоніння хресту. На знак любові та вдячності вірні підходять до Хреста та цілують Його.

Свята Субота — це день тиші та очікування.

Для учнів Ісуса це був день найвищого випробування. Велика субота – день спочинку Господа в гробниці. День тихої надії, молитовного очікування на чудо воскресіння. Цього дня немає нічого траурного, сумного – це тиха внутрішня радість, що випливає з віри в божество Христа та з надії виконання Його обітниць.

Традиція Великої Суботи — освячення пасхальної їжі: хліба (паски) — на згадку про натовп у пустелі, який годував Христос; м’яса — на згадку про пасхальне ягня, яке Ісус їв під час Пасхального бенкету, та яєць, що символізують нове життя.

Паска 2021, католицька

Період Великого посту, Страсний Тиждень та Велика неділя — найважливіші свята в цілому літургійному році Католицької Церкви. Великдень, неділя Воскресіння Христового, Пасха з Празничною Божественною Літургією, що правиться на світанку, є основою і сутністю віри всіх християн, – додає настоятель.

Умови впровадженого карантину і заборона на фізичну присутність у церквах змушують вірян не лише переосмислити феномен святкування і досвід минулих літургічних експериментів, а й спроектувати вказані аспекти святкування на сучасну ситуацію Пасхи 2020-2021 і знайти їх практичну реалізацію.

Через загрозу поширення коронавірусу Великодні богослужіння церкви відбуваються онлайн. В умовах карантину, вже протягом минулого року ми збирали вірян у визначений час на онлайн-платформах і молилися в реальному часі. Заохочуємо членів церкви проводити домашнє читання Євангелій та передпасхальних подій. А під час Великого Тижня заохочуємо і подаємо пропозиції, конкретні підказки, які можуть допомогти в домашніх умовах краще й глибше пережити найважливіші події нашої віри. Заохочуємо передусім батьків, яким Бог доручив відповідальність за свою сім’ю – «домашню Церкву», з Божою допомогою зробити все можливе, щоб кожен член сім’ї міг зустрітися з Христом Воскреслим, – коментує о. Бернард.

В особливий спосіб священнослужителі в час великого посту виходять з духовними послугами до хворих та потребуючих, допомагаючи їм прийняти таїнства сповіді та причастя. Таким чином готують їх до плідного пережиття Свята Великодня та укріпляють духовно і телесно в очікуванні Воскресіння.

Розпорядок богослужінь у Великодній тиждень:

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.