ЗНО чи мультитест: за яких варіантів, у яких формах оцінюватимуть в Україні та, зокрема, на Шепетівщині знання абітурієнтів.
До чого готуватися абітурієнтам та абітурієнткам та у яких форматах проходитиме оцінювання розповіла профільному освітньому виданню НУШ заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко. Основні тези її спічу – в тексті.
Є два сценарії проведення оцінювання майбутніх вступників
– Перший – класичне паперове ЗНО. Він стане можливим, коли ми отримаємо ще більше перемог на фронті, коли більше територій будуть вільними. У принципі, готуватися до ЗНО можна вже, жодних кардинальних змін не буде, тож можна використовувати для підготовки ті матеріали, які є в доступі. Якщо ж ситуація змінюватиметься на краще повільніше, ніж хотілося б, будемо готувати модифікований НМТ. Але ми хочемо дати можливість учасникам пройти й тестування з інших предметів, окрім тих, які були цього року, – природничих дисциплін, іноземної мови, щоб кожен здобувач міг обрати фахові предмети, які йому потрібні в майбутньому.
Кількість питань, де потрібно дати розгорнуті відповіді, може зменшитись
Скорочення бюджету є доволі критичним, але навіть за таких умов ми зможемо провести вступні випробування. На повноцінне ЗНО не вистачить, бо тут є відкриті завдання, які перевіряють люди, значна кількість предметів для кожного учасника. Можливо, доведеться скоротити вибір дисциплін або відмовитися від відкритих завдань, щоб зекономити. Але ставимося до цього з розумінням: нині питома вага фінансування має йти на захист країни.
Готуватися потрібно почати вже
Насамперед варто розуміти, що основні предмети, про які ми говорили, точно залишаться для випробувань. Тому треба продовжувати навчання в школі, ходити на всі уроки, вчити не тільки ці предмети, але й інші, незалежно від форми навчання обов’язково відвідувати заняття, виконувати завдання. Варто переглядати тести минулих років, адже будь-який тест, окрім компетентностей, які треба опанувати, щоб відповісти на запитання, – це ще й певна техніка. Наприклад, якщо ми говоримо про іноземну мову й тексти, то важливо прочитати запитання, потім, працюючи з текстом, робити примітки або нотатки чи просто запам’ятовувати кожен абзац, або вловити загальну ідею тексту.