Відсутність води, світла, телефонного зв’язку – українців все це вже не лякає, а навпаки – все більше гуртує, аби допомогти здобути перемогу та ще раз показати всьому світу, що українці – нація незламних. Як підготуватися, щоб пережити блекаут вдома, маючи воду, живлення та їжу? Ми зібрали найпростіші поради та рекомендації фахівців.
Освітлення вдома
Зробити стаціонарне освітлення допоможе LED-стрічка з акумулятором. Вона дає освітлення на 14-16 годин безперервно. На ранки та вечори цього вистачить щонайменше на три-пʼять днів без підзарядки акумулятора.
Для збирання такого приладу потрібен гелевий акумулятор на 12 В та 7 А-год, конектор для стрічки, LED-стрічка 12 В, 13 Вт/метр із теплим світлом, пульт для керування чи вимикач, а також клеми ножові 4,8 мм. Всі ці компоненти доступні в господарських магазинах чи онлайн-майданчиках. Таким комплектом, сумарною вартістю до 1000 гривень, можна освітити одну кімнату. Два комплекти освітлять дво- чи трикімнатну квартиру.
Для тих, хто не хоче збирати освітлення самостійно, варіантом може бути закупівля LED-гірлянд чи стрічок із живленням від акумуляторів формату AA чи AAA (“пальчикові” та “мізинчикові” батарейки). Це буде дешевший варіант (200-500 гривень), але менш яскравий. Гірлянди продаються у магазинах освітлення, речей для дому, господарських.
Як заживити роутер чи смартфон від акумулятора
Якщо ваш провайдер надаватиме інтернет навіть у разі відключення електроенергії, єдине, що треба забезпечити, – живлення роутера.
Зазвичай, роутери заживлені від 6 В, 9 В або 12 В – точні параметри вказані на корпусі пристрою. Заживити роутер можна від 12-вольтового акумулятора напряму. Для цього потрібен перехідник, який коштує 40-100 гривень. Для роутерів, які живляться від 6 В чи 9 В, потрібен понижувальний перетворювач DC-DC. Вони коштують до 150 гривень.
Також можна підʼєднати до 12-вольтового акумулятора (гелевого не менше 7 А-год чи автомобільного) зарядку у прикурювачі для авто. Через неї можна підключати телефони та навіть ноутбуки. Зарядний пристрій для авто коштує до 300 гривень.
Як зберегти продукти харчування в холодильнику
Побутовий холодильник може зберігати харчі без пошкоджень не менш, як добу. На другу добу холодильники починають втрачати холод та нагріватися. Єдиний спосіб, як заживити холодильник під час тривалого блекауту, – це під’єднати його на дві-три години до генератора.
Варто зауважити, що генератор має великий рівень шуму, вихлоп, доволі велику вагу у десятки кілограмів. Його неможливо використовувати у квартирі через небезпеку отруєння людей, але можна застосовувати для живлення приватного будинку, торгової точки, офісного приміщення (якщо генератор розміщено на відкритому просторі).
Крім того, є ще один лайфхак – можна наморозити у пляшках воду та, під час відсутності електроенергії, покласти заморожені пляшки до холодильника. Це також на декілька годин дасть прохолоду.
Як створити власний невеликий водопровід
Поки є центральне водопостачання – варто набрати у бутлі (це ємності від сервісів доставлення) води та встановити на них просту помпу – механічну або акумуляторну (коштує близько 200 гривень). Якщо поставити бутиль із помпою у ванні чи душовій кабіні, вона може замінити умивальник чи раковину. За ощадливого використання води, 60-80 літрів (тобто, до пʼяти бутилів), вистачить на кілька днів.