
Розпочалось довгоочікуване тепло, а разом із ним у деревах почався рух поживних рідин. Березовий сік є одним із найбільш вітаміновмісних. Тому люди збирають його, щоб заготовити на весь рік.
Проте не всі роблять це охайно, а декотрі відверто нівечать дерева, після чого вони довго не можуть відновитися, або й навіть гинуть. Наприклад, якщо просвердлити отвір у дереві для збору соку, а потім не закрити його глиною, чи спеціальною речовиною, то сік і далі витікатиме, від цього береза постраждає.
На території Шепетівського району є лісництва, у яких законним методом заготовляють березовий сік. Вже зараз розпочалась підготовка до збору.
– Сік потрібно добувати зі старих дерев. Найкраще – у старому лісі серед берез понад 30 років, діаметр стовбура яких перевищує 30 см, при цьому чим старіше дерево – тим краще і для збирання соку, і для самої берези, – розповідає житель Шепетівки пан Андрій, який вже не перший рік подібним способом заготовляє сік.
Отвір для збирання соку краще робити на висоті близько 1,5 м від землі, оскільки там найсмачніший сік. Крім того, його потрібно робити з північного боку дерева, де зазвичай збирається найбільше березового соку.
Також Андрій розповідає:
– Коли закінчите збір соку, зніміть носик, по якому стікав сік, та закрийте отвір спеціальним корком, аби рідина більше не витікала. Щоб рана на дереві швидше загоїлася, змастіть її садовим варом.
Поради, як не зашкодити дереву:
- береза не повинна бути надто молодою (найкраще від 10 років);
- робіть маленькі дірочки для витікання соку, причому не сокирою, а спеціальними інструментами.
- не робіть у березі забагато отворів;
- не збирайте весь сік до останнього: після збору закрийте дірку корком відповідного розміру та замажте садовим варом.
Раніше ми повідомляли, що через Хмельницьку область із Шепетівки буде створено новий залізничний маршрут