Неділя, 26 Січня
Shadow
Головна » Актуально » » Які ціни прогнозують на борщовий набір та що буде в дефіциті

Які ціни прогнозують на борщовий набір та що буде в дефіциті

Які ціни прогнозують на борщовий набір та що буде в дефіциті

Через воєнні дії, девальвацію гривні, специфічні погодні умови, найнижчий рівень догляду за полями, у поточному році склалася найтяжча ситуація в сегменті овочівництва за весь період незалежності нашої держави. Тому для першої половини сезону була характерна велика пропозиція низькоякісної продукції, що тисне на ціни, а в другій половині експерти прогнозують завезення значних обсягів імпорту. Звісно, ціни будуть значно  різнитися у порівняні з минулим роком.

– Гуртові ціни на більшість позицій борщового набору в жовтні суттєво переважали показники попереднього року: капусту білоголову продавали втричі дорожче, буряки вдвічі перевищували минулорічні показники, цибуля — в чотири рази, – зауважив керівник проєкту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Євген Кузін.

Про те, що цього року ціни на овочі значно дорожчі порівняно з минулим, говорить і аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин.

– Станом на середину листопада ціни на традиційні для України овочі зросли в середньому в 1,7 рази: цибуля — в 2,9 рази, до 32,18 грн/кг, морква — в 2,5 рази, до 22,21 грн/кг, капуста подорожчала на 30%, до 10,58 грн/кг, буряк — на 11%, до 13,18 грн/кг. Виключення – лише картопля, ціни на яку знизилися на 20% і становлять близько 9,47 грн/кг, – додала Світлана Литвин.

Крім того, аналітик зауважила, що в цілому для українського ринку овочів характерна велика частка виробництва овочів у домогосподарствах населення. Вона становить близько 80-90%, залежно від виду овочу. Вирощені в господарствах населення овочі йдуть для задоволення власних потреб та частково на подальшу реалізацію. А на полиці супермаркетів та різних торговельних точок – продукція, вирощена фермерськими та промисловими підприємствами. На Херсонщині була сконцентрована найбільша кількість промислового виробництва овочів. За результатами 2021 р. частка цибулі становила 31%, моркви — 25%, буряку — 11%, капусти — 9%, картоплі — 5%. Тому, чим більша частка промислового виробництва була сконцентрована на тимчасово окупованих територіях, тим більші темпи зростання цін ми зараз спостерігаємо на наших полицях. 

На думку експерта «Економічного дискусійного клубу» Олега Пендзина, вартість овочів почне значно збільшуватись уже у листопаді.

Найнижча ціна на овочі — вересень і початок жовтня, а далі починається ріст, адже зберігання овочів у сховищах також потребує витрат. Окрім цього, погіршується їхній товарний вигляд. Водночас, у лютому, коли вже починають з’являтися овочі нового врожаю, ціна на них стрімко росте і це також серйозно змінює ситуацію на ринку, – додав пан Олег.

Також в УКАБ зазначають: щодо подальших прогнозів зростання цін, то в найбільшій зоні ризику – цибуля. Для інших видів овочів також можливе подорожчання, але лише в межах сезонності без особливих додаткових факторів.

Аналітики «АПК-Інформ» прогнозують, що у сезоні-2022/23 взагалі частка овочів борщового набору в мережах супермаркетів може зменшитися.

– Через низьку якість продукції низка виробників може не вийти на постачання в супермаркети. Є інформація, що мережі готові знижувати вимоги до овочів борщового набору. Цього сезону малі фермери та господарства населення будуть серйозними гравцями на внутрішньому ринку. А пропозиція від них у першій половині сезону тисне на ціни від великих виробників, — зазначає Євген Кузін.

Популярні пости